×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o zawodzie psychologa w Sejmie. "Nadszedł czas na pilne procedowanie"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Lewica, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 21 kwietnia 2022 16:15

Coraz bliżej do przyjęcia ustawy o zawodzie psychologa. Apel w tej sprawie wystosowała Lewica. W komunikacie prasowym przedstawiciele partii podkreślają, że Polska obecnie znajduje się w głębokim kryzysie zdrowia psychicznego.

Ustawa o zawodzie psychologa w Sejmie. "Nadszedł czas na pilne procedowanie"
Ustawa o zawodzie psychologa w Sejmie. Apel w sprawie przyjęcia wystosowała Lewicy. Fot. Shutterstock
  • Projekt ustawy o zawodzie psychologa został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Zdrowia
  • Apel w sprawie jego przyjęcia wystosowała Lewica. W komunikacie prasowym przedstawiciele partii podkreślają, że Polska obecnie znajduje się w głębokim kryzysie zdrowia psychicznego
  • Nowy projekt ustawy porządkuje wszelkie najważniejsze kwestie w tym temacie. Ma on za zadanie m.in. uregulować zasady i warunki uzyskiwania prawa do wykonywania tego zawodu oraz standardy pracy

Ustawa o zawodzie psychologa. Projekt skierowany do Komisji Zdrowia

Coraz bliżej do przyjęcia ustawy o zawodzie psychologa, która jest oczekiwaną odpowiedzią na pilne potrzeby przez lata zgłaszane przez środowisko. 

Dotychczas funkcjonujące przepisy, które pochodzą z 2001 roku (wtedy ustawa została uchwalona, weszła w życie jednak dopiero pięć lat później), nie odpowiadają na aktualne potrzeby specjalistów oraz pacjentów. 

Ustawa jest już w Sejmie. Przeszła ona pozytywną opinię Komisji Ustawodawczej. 

Przypomnijmy, że projekt ustawy został przygotowany w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa. 

Został on poddany szerokim konsultacjom społecznym, w których wzięło udział ponad 50 podmiotów. Choć jest to projekt poselski, przeszedł on także konsultacje resortowe - swoje opinie w tym temacie wyraziły m.in. Ministerstwo Zdrowia czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Komisja Ustawodawcza pozytywnie go zaopiniowała, a marszałek sejmu Elżbieta Witek skierowała do pierwszego czytania w Komisji Zdrowia.

- Od wielu lat zawód psychologa nie ma ustawowego uregulowania. Nie wiadomo kto jest w Polsce, a kto nie jest w Polsce psychologiem oraz jakie należy mieć kwalifikacje, aby pełnić ten zawód. Nieznane są też wymagane kompetencje oraz odpowiedzialność przynależna tej profesji. Brak jest też rozwiązań prawnych, które regulowałyby powołanie samorządu zawodowego psychologów - podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa.

O przyjęcie projektu ustawy apeluje Lewica

Nowy projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym porządkuje wszelkie najważniejsze kwestie w tym temacie. Wejście w życie tej ustawy ma za zadanie uregulować zasady i warunki uzyskiwania prawa do wykonywania tego zawodu oraz standardy pracy.

Zdefiniowane będą także kompetencje psychologów. Określona zostanie ponadto organizacja samorządu zawodowego psychologów oraz zasady uznania i nadania uprawnień psychologom z innych państw, którzy chcą podjąć pracę na terenie naszego kraju. 

Apel w sprawie przyjęcia projektu ustawy wystosowała Lewica. W komunikacie prasowym przedstawiciele partii podkreślają, że Polska obecnie znajduje się w głębokim kryzysie zdrowia psychicznego. 

- Narastają wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym oraz potrzebami wsparcia dla Polek i Polaków. Dotyczy to wielu grup społecznych: dzieci, młodzieży, osób starszych, tych doświadczonych pandemią, a w ostatnich tygodniach i wojną - dodaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Wsparcie psychologiczne jest obecnie kluczowe

Zapewnienie profesjonalnego wsparcia psychologicznego jest w obecnych czasach sprawą kluczową. 

Wojna na Ukrainie sprawiła, że do naszego kraju przybyły osoby, które są często doświadczone traumą i borykają się z zespołem stresu pourazowego. 

Ponadto odnotowuje się wzrost poczucia zagrożenia wśród obywateli Polski w związku z wojną za naszą wschodnią granicą. 

- W szczególnym niebezpieczeństwie są młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach doświadczają nasilających się problemów zdrowia psychicznego - podkreślają przedstawiciele Lewicy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum