Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: decyzje mają zapaść po wakacjach

Autor: RZ, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2014 09:35

Po wakacjach PO ma złożyć w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przygotowany przez środowisko fizjoterapeutów i skierowane do MZ w marcu 2013 roku. Prace nad tym projektem trwały od ponad roku w Ministerstwie Zdrowia.

Środowisko fizjoterapeutów od wielu lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Jak wyjaśnia prof. Zbigniew Śliwiński, ustępujący konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, wspólny projekt PTF i SFP zawierał protokół rozbieżności stanowisk obydwu organizacji dotyczący zakresu uprawnień i kompetencji w zależności od stopnia wykształcenia techników fizjoterapeutów, fizjoterapeutów z tytułem licencjata, magistra, a także magistrów ze specjalizacją.

- Składając ten projekt wraz z protokołem rozbieżności sugerowaliśmy, aby to prawnicy resortu rozstrzygnęli spór - mówił portalowi rynekzdrowia.pl prof. Śliwiński. Określał m.in., kto będzie mógł posługiwać się tytułem fizjoterapeuty. Wprowadzał także różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód.

Celem uregulowań prawnych wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest m.in. utrudnienie dostępu do zawodu osobom, które nie mają do tego żadnych uprawnień, tak, aby pacjenci byli bezpiecznie leczeni.

Czytaj także: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty celem nadrzędnym: jest szansa na konsolidację środowiska?

25 lipca z inicajtywy konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii dr. Zbigniewa Wrońskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli SFP, PTF oraz Związku Zawodowego "Fizjoterapia", aby omówić różnice w projektach (złożonym przez PSL i wcześniejszym, który trafił do MZ). Podczas spotkania zarząd SFP zwrócił się z apelem o wycofanie projektu złożonego przez PSL; ostatecznie zdecydowano o powołaniu zespołów roboczych, które w najbliższych miesiącach zajmą się pracami nad wspólnym projektem.

Ponadto, w trakcie spotkania posłowie PO zadeklarowali, że "natychmiast po przerwie wakacyjnej" (około 25 sierpnia) zostanie przez klub PO złożony w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w wersji uzgodnionej wcześniej przez PTF i SFP - podano na stronie Stowarzyszenia Fizjoterapii Polskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum