Ustawa o szpitalach. Miłkowski: trwają ostatnie prace. Konsultacje społeczne jeszcze w październiku?

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia21 października 2021 10:24

Szpitale. W najbliższym czasie do zespołu programowania prac rządu trafi wniosek, aby, być może jeszcze w październiku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa - zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Polski Ład. Projekt ustawy o szpitalach jeszcze w październiku trafi do konsultacji? FOT. PAP/ Marcin Bielecki
  • Trwają ostatnie ostatnie prace nad projektem reformy polskiego szpitalnictwa - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w środę, 20 października podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia
  • Powiedział, że być może jeszcze w październiku projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa trafi do konsultacji publicznych
  • Nie planujemy nacjonalizacji szpitali samorządowych - zapewnił wiceszef resortu zdrowia

W najbliższym czasie do zespołu programowania prac rządu trafi wniosek, aby, być może jeszcze w październiku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa - zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- Trwają ostatnie ostatnie prace nad tym projektem. Wykonaliśmy w tym zakresie dużą pracę. Przygotowaliśmy materiał, który był dyskutowany z interesariuszami. Zgłaszali uwagi, między innymi dotyczące tego, że nastąpi nacjonalizacja samorządowych podmiotów leczniczych. W żadnym zakresie czegoś takiego nie planujemy - zapewniał w środę Maciej Miłkowski na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia.

Rewolucja w szpitalnictwie. Projekt ustawy poznamy jeszcze w październiku?

- Naszym założeniem jest systemowe podejście do jakości zarządzania (szpitalami - red.) i nie generowania zadłużenia w systemie ochrony zdrowia, a także uczciwe przeznaczanie środków na szpitalnictwo, by nie było na tym samym terenie placówek wykorzystywanych tylko w 30-40 proc. - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

W planowanej reformie szpitalnictwa Ministerstwo Zdrowia przewiduje, między innymi, utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali (to także jeden z elementów Polskiego Ładu w ochronie zdrowia). ARS zyska dość rozległe uprawnienia. Z jednej strony ma o zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, a z drugiej o rozwój tych w dobrej kondycji. Przypomnijmy, że szpitale zostaną podzielone (według ich sytuacji finansowej) na kategorie od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych.

- Chcemy podejść do mądrej restrukturyzacji szpitala. Co to oznacza? Po pierwsze, chcemy podejść do kategoryzacji szpitali opartej na ocenie finansowej, na ocenie standingu podmiotów. Kategoryzacji od A do D - powiedzmy od tych w najlepszej sytuacji finansowej, do tych o sytuacji finansowej bardzo trudnej. Na podstawie tej kategoryzacji będą wyciągane pewne wnioski i dalsze kroki. Podmioty najlepsze, będą miały możliwość korzystać z narzędzi rozwojowych, z których nie będą mogły korzystać inne podmioty - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października).

Dodał, że w przypadku niższych kategorii, placówki będą musiały przedstawić plan naprawczo-rozwojowy, który pomoże w dalszych działaniach. - Nie planujemy centralizowania szpitali w Polsce. Jedynym mechanizmem, który może być bolesny, dotyczy podmiotów kategorii D, do których będziemy mogli skierować zarząd komisaryczny, wyłącznie na czas programu restrukturyzacji. Zakładamy, że plany restrukturyzacyjne, które będą musiały przygotować podmioty, one również zostaną wsparte pewnym kapitałem - podkreślił Gadomski.

Czytaj też:

Reforma szpitalnictwa. Gadomski: nie planujemy centralizacji

Polski Ład. Niedzielski: Agencja Rozwoju Szpitali nie będzie uczyć menedżerów, ale ich przeegzaminuje

MZ zapowiada miliardowe inwestycje w polskich szpitalach

Podczas środowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski zapowiedział też liczne inwestycje w szpitalnictwo w ramach środków z subfunduszy Funduszu Medycznego.

- Zgodnie zapisami ustawy o Funduszu Medycznym planujemy, że Rada Ministrów wyda uchwałę w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego w zakresie modernizacji podmiotów leczniczych. Planujemy, że wydarzy się to w bieżącym okresie, by można było uruchomić pierwsze postępowania konkursowe jeszcze w tym roku - mówił Miłkowski.

- Chcemy, żeby zgodnie z założonymi planami jeszcze w 2021 roku zostały uruchomione pierwsze projekty inwestycyjne w ramach funduszu modernizacji szpitali - z subfunduszu infrastruktury strategicznej, na który przeznaczamy ok. 10 mld zł (do 2029 r. - red.) - dodał.

- Jeszcze w czwartym kwartale planujemy uruchomić projekt dla polskiej pediatrii o przewidzianej wartości ok. 1,5 mld zł. Natomiast w 2022 roku planujemy 2 mld zł przeznaczyć na szpitale onkologiczne oraz 1 mld zł na wsparcie ogólnopolskich szpitali w pozostałych zakresach - informował Miłkowski.

Szpitale. Zielone światło wsparcia opieki długoterminowej

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia w sierpniu br. zapowiedziało, że na modernizację polskich szpitali do 2029 r. zostanie przeznaczonych około 7 mld zł z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL). To jeden z czterech subfunduszy służących realizacji celów Funduszu Medycznego.

Minister Miłkowski poinformował, że w ramach SMPL planowane są 3 priorytetowe zakresy inwestycji w podmiotach leczniczych, obejmujące:

  • Wsparcie jakości świadczeń opieki długoterminowej
  • Ratownictwo medyczne
  • Wymianę łóżek szpitalnych

- Dla podmiotów przekształcających swoje łóżka na miejsca w ramach opieki długoterminowej jeszcze z czwartym kwartale br. planujemy przeznaczyć 700 mln zł - podał wiceszef resortu zdrowia.

Dodał, że w 2022 r. z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych będą finansowane podobne przekształcenia łóżek na opiekę geriatryczną (60 mln zł). Na kompleksową wymianę łóżek szpitalnych w przyszłym roku przeznaczonych zostanie 250 mln zł - powiedział Maciej Miłkowski.

Czytaj też: MZ uruchamia SMPL. To 7 mld zł dla szpitali do 2029 r. Wiemy, na co będą pieniądze

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum