Ustawa o sieci onkologicznej od 1 stycznia 2023? Kraska: mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia02 czerwca 2022 11:00

- Po pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Musimy go jak najszybciej spłacić - powiedział w trakcie rozmowy na antenie Radiowej Trójki, Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Ustawa o sieci onkologicznej od 1 stycznia 2023? Kraska: mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii
Waldemar Kraska: Po pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Fot. PTWP
  • Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia - był w czwartek, 2 czerwca, gościem "Salonu Politycznego Trójki"
  • Rozmowa dotyczyła m.in. pomocy medycznej dla Ukrainy i pandemii korona wirusa
  • - Po okresie pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Musimy go jak najszybciej spłacić - podkreślił wiceminister Kraska

Waldemar Kraska o pomocy dla Ukrainy

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, był w czwartek, 2 czerwca, gościem "Salonu Politycznego Trójki". 

- Od samego początku konfliktu zbrojnego wysyłamy na Ukrainę bardzo dużo leków, środków opatrunków, ale także sprzętu, który niestety jest wielokrotnie niszczony. Jest to różnego rodzaju sprzęt - od tego typowo chirurgicznego, który jest potrzebny lekarzom opatrującym rany postrzałowe, po np. inkubatory dla nowo narodzonych dzieci - przypomniał Waldemar Kraska. 

Wiceminister zdrowia podkreślił, że pomoc w tym zakresie będzie kontynuowana, a nasz kraj będzie aktywnie działał na rzecz odbudowy państwa ukraińskiego, również pod względem medycznym. 

- Miesiąc temu miałem spotkanie z wiceminister zdrowia Ukrainy. Oni już myślą o odbudowie szpitali, które zostały zniszczone. Oni chcą, paradoksalnie, wykorzystać tę sytuację, aby przejść na wyższy poziom. Służba zdrowia na Ukrainie była zapóźniona, jeśli chodzi o świadczenia usług zdrowotnych, takie jak w Europie Zachodniej czy w naszym kraju - dodał wiceminister resortu zdrowia. 

Wiceminister zdrowia: Mamy teraz podobny poziom wyszczepienia noworodków ukraińskich, jak polskich

W trakcie rozmowy na antenie poruszono także temat wsparcia lekarskiego z Ukrainy na terenie Polski.

- Ostatnie dane pokazują, że mamy ponad 1600 lekarzy zza naszej wschodniej granicy. Część osób była już wcześniej w naszym kraju, część przyjechała po rozpoczęciu się konfliktu zbrojnego. Zapewniliśmy im możliwie szybko pracę, wykorzystujemy ich także w bliskich kontaktach z uchodźcami. Myślę, że bezpośredni kontakt z lekarzem, który mówi po ukraińsku, który rozumie także mentalność, jest bardzo ważny - dodał Kraska. 

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że na początku kobiety, które rodziły w naszym kraju, nie chciały szczepić swoich dzieci w szpitalach. To się jednak zmieniło. 

- Po naszej akcji, nie tylko ulotkowej w języku polskim oraz ukraińskim, ale także lekarze z Ukrainy przekonywali te matki. Mamy teraz podobny poziom wyszczepienia noworodków ukraińskich, jak polskich. Jeśli chodzi o gruźlicę to jest to 93 proc., w przypadku WZW - 94 proc. Jest więc sukces. Współpraca z lekarzami z Ukrainy daje efekty - przyznał Waldemar Kraska. 

"Po okresie pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii"

Komisja Europejska zaakceptowała 1 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy. - Pozwoli to Polsce na wyjście silniejszym z pandemii COVID-19 i na postęp w zielonej i cyfrowej transformacji - mogliśmy przeczytać w komunikacie. 

Co to oznacza dla systemu ochrony zdrowia w związku z tym, że plan zawiera znaczące reformy w tym obszarze. 

- To są tzw. kamienie milowe. Jest ustawa o jakości, o szpitalnictwie oraz o chorobach nowotworowych. Ostatnia z wymienionych jest dla mnie bardzo ważna, bo nią się obecnie zajmuje. Chcę, aby ta ustawa weszła od 1 stycznia 2023. Dostęp do sieci onkologicznej naprawdę będzie taki sam praktycznie w całym naszym kraju. Te ustawy idą do przodu - dodał Kraska. Przyznał także, że - w przypadku krajowej sieci onkologicznej - zakończył się pilotaż, a pacjenci są zadowoleni.

- Po okresie pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Musimy go jak najszybciej spłacić - podkreślił. 

Co z pandemią? Kraska: Myślimy już o jesieni. Mamy "przetrenowane" poprzednie warianty, więc jest nam teraz trochę łatwiej

Kolejny wątek rozmowy dotyczył pandemii koronawirusa. Wiceminister uważa, że nie doświadczymy już takich drastycznych lockdownów, choć "wszystkie badania mówią, że ten wzrost może być na jesieni - wówczas w naturalny sposób spada nasza odporność". 

System - jak zapewnia Waldemar Kraska - się na taką sytuację przygotowuje. 

- Myślimy już o jesieni. Mamy "przetrenowane" poprzednie warianty, więc jest nam teraz trochę łatwiej. System jest zaadaptowany do ewentualnego wzrostu nowych przypadków - dodał. 

A co ze szczepionką zmodyfikowaną, poszerzoną o ochronę przed omikronem? Jak wiemy, firmy ją przygotowują, to wszystko jest w fazie końcowej. Czy będzie obowiązek szczepień?

- Ja jestem zwolennikiem szczepień. Myślę więc, że ta nowa szczepionka zabezpieczy nas. Lepiej zapobiegać niż leczyć i chorować. Jeśli więc będą takie wytyczne, na których zawsze się opieram, to rekomendacje się pojawią - stanowczo podkreślił Waldemar Kraska. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum