Ustawa o reformie szpitali do września. Najpierw pilotaż dla kilkunastu szpitali

Autor: Szymon Bijak • Źródło: RMF24, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 16:13

Adam Niedzielski zapewnił, że zapowiadana reforma szpitalnictwa będzie procedowana w tej kadencji rządu. - Ustawa cały czas jest kamieniem milowym, który ma być do września uchwalony - powiedział, w rozmowie na antenie RMF FM, szef resortu zdrowia.

Ustawa o reformie szpitali do września. Najpierw pilotaż dla kilkunastu szpitali
Adam Niedzielski o reformie szpitalnictwa: Będzie ona procedowana w tej kadencji rządu. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Adam Niedzielski, w rozmowie na antenie RMF FM, odpowiedział na pytanie dotyczące zapowiadanej reformy szpitalnictwa
  • Szef resortu zdrowia zapewnił, że będzie ona procedowana w tej kadencji rządu
  • - W roku 2024 nastąpi pierwsza ocena powszechna. Wcześniej natomiast, czyli w 2023, będzie tzw. ocena pilotażowa przy współpracy najprawdopodobniej z Bankiem Światowym - zapowiedział Niedzielski

Niedzielski o reformie szpitalnictwa: ustawa cały czas jest kamieniem milowym

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w poniedziałek, 27 czerwca, gościem "Rozmowy w południe" w RMF FM. Szef resortu zdrowia mówił m.in. o reformie szpitalnictwa, czyli ustawie o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, której założenia szef resortu zdrowia pod koniec 2021 roku.

- Ustawa cały czas jest kamieniem milowym, który ma być do września uchwalony. Jesteśmy po konsultacjach publicznych, w ramach których było bardzo dużo dyskusji i debaty, gdyż jest to rzeczywiście ustawa, która ma znaczenie absolutnie fundamentalne  - powiedział Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że będzie ona procedowana w tej kadencji rządu. 

- Ustalenie jest takie, że w roku 2024 nastąpi pierwsza ocena powszechna (szpitali - przyp. red.). Wcześniej natomiast, czyli w 2023, będzie tzw. ocena pilotażowa, która przy współpracy najprawdopodobniej z Bankiem Światowym, będzie w formie pilotażu dla kilkunastu szpitali uchwalona - dodał Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia przyznał w rozmowie, że nie wie skąd pojawiły się plotki, jakoby ta ustawa miała nie zostać uchwalona w tej kadencji. 

Reforma szpitali, czyli kategoryzacja i Agencja Rozwoju Szpitali

Projekt ustawy o restrukturyzacji szpitali przewiduje, przypomnijmy, wprowadzenie obowiązkowej oceny szpitali i ich kategoryzację, od A (najwyższej oceny) do D (najniższej). Jako wskaźniki oceny proponuje:

  • wskaźnik rentowności działalności operacyjnej,
  • wskaźnik płynności szybkiej,
  • wskaźnik zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem,
    wskaźnik zobowiązań ogółem do przychodów ogółem.

Kluczową rolę przy pozyskiwaniu danych dotyczących funkcjonowania szpitali oraz ich oceny i kategoryzacji będzie pełnić powołana Agencja Rozwoju Szpitali (ARS). Będzie m.in. oceniać sytuację ekonomiczno-finansową szpitali oraz kwalifikować je do poszczególnych kategorii wynikających z uzyskanych ocen.

W przypadku placówek kategorii C realizację programu restrukturyzacyjnego nadzorował będzie wskazany przez ARS doradca restrukturyzacyjny, natomiast w przypadku ośrodków kategorii D ARS czasowo przejmie zarządzanie nad szpitalem.

Dotacja celowa dla ARS w 2023 roku ma wynieść 100 mln zł, a w kolejnych dwóch latach 1,2 mld złotych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum