Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma być zielonym światłem dla pediatrów

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2013 13:03

W piątek (10 maja) do uzgodnień zewnętrznych trafiła ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. - Projektowane przepisy o POZ wzbudzą zapewne spore kontrowersje, są jednak bardzo potrzebne - stwierdził na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma być zielonym światłem dla pediatrów

Zgodnie z projektem nowych regulacji, po ich wejściu w życie pediatrzy oraz interniści zyskają możliwość zawierania kontraktów z NFZ na świadczenia w ramach praktyk podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjent ma zyskać większy wybór
- Obecnie dostęp do pediatrów w trybie ambulatoryjnym jest bardzo ograniczony, m.in. dlatego, że występuje znaczny deficyt lekarzy tej specjalności i często kontakt z pediatrą następuje dopiero w szpitalu - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Nowe przepisy - poprzez zachęty finansowe - mają skłonić do robienia specjalizacji z pediatrii.

- Z drugiej strony rodzice będą wreszcie mogli wybierać - czy w placówce podstawowej opieki ich dziecko ma trafić do lekarza rodzinnego, pediatry, czy internisty. W myśl planowanych przepisów praktyki POZ tworzyć będą zespoły lekarzy właśnie tych trzech specjalizacji - dodał. - Pojawi się również możliwość trzykrotnej w ciągu roku zmiany przez pacjentów przychodni POZ, z której chcą korzystać.

Minister zdrowia zapowiedział także, iż po konsultacjach m.in. ze środowiskiem pediatrów, zwiększona zostanie - już jesienią br. - pula rezydentur w zakresie tej specjalizacji. Przypomniał, że istotny wzrost liczby pediatrów ma także poprawić dostępność do nich w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Stawka nadal kapitacyjna, ale więcej badań w ramach POZ
Na pytanie Rynku Zdrowia, czy przewidywana jest zmiana zasad finansowania świadczeń w POZ - ze stawki kapitacyjnej na mieszaną, uwzględniającą nie tylko liczbę pacjentów, ale i płatność za określone usługi medyczne, Bartosz Arłukowicz odpowiedział: - Nadal obowiązywać będzie finansowanie według reguł kapitacyjnych, jednak pracujemy nad tym, aby były one motywujące.

Resort zdrowia opracował także projekt wykazu badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i nieobrazowej, które - jeśli nowe przepisy wejdą w życie - będą realizowane w ramach świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Na tej liście znalazło się ponad 50 rodzajów świadczeń ujętych w kilku grupach; są to badania:
• Hematologiczne
• Biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi
• Badania moczu
• Badania kału
• Badania układu krzepnięcia
• Badania mikrobiologiczne
• EKG w spoczynku
• USG jamy brzusznej
• Zdjęcia radiologiczne.

O konkursie dla klinik in vitro i dyrektywie transgranicznej
Podczas piątkowego spotkania minister poruszył także kilka innych bieżących spraw. Przypomniał, że już 15 maja o godz. 12.00 mija termin składania ofert na wybór realizatorów programu zdrowotnego pn. "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016".

Program ma ruszyć 1 lipca br., umożliwiając refundację in vitro. W ciągu trzech lat trwania programu będzie mogło z niego skorzystać 15 tysięcy par. Koszt pierwszego półrocza funkcjonowania programu ma sięgnąć ok. 50 mln zł.

Bartosz Arłukowicz nawiązał także do dyskusji wokół przygotowań do zbliżającego się terminu wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy dotyczącej medycznej opieki transgranicznej (25 października br.), która m.in. pozwoli polskim pacjentom w szerszym niż obecnie zakresie korzystać z leczenia poza granicami kraju.

Resort zdrowia nie ukrywa, że im więcej pieniędzy zostanie wydanych na sfinansowanie terapii w innych krajach, tym mniej zostanie ich na leczenie w Polsce. Stąd proponowane ograniczenia - m.in. konieczność posiadania skierowania na leczenie oraz uzyskania zgody NFZ.

- Prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę transgraniczną trwają - mówił minister zdrowia. - Te przepisy są trudne pod względem finansowym. Muszą chronić Narodowy Fundusz Zdrowia przed zaburzeniem równowagi jego budżetu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum