×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o jakości z poprawkami w drugim czytaniu. 9 marca wraca do Komisji Zdrowia

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia08 marca 2023 18:20

W trakcie drugiego czytania ustawy o jakości w Sejmie posłowie opozycji zgłosili poprawki, a także wniosek o odrzucenie projektu w całości. - Oszukujecie Polaków mówiąc, że ta ustawa zaostrza kary dla lekarzy - mówił Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia pytany był o wrzutkę przekazującą 50 mln zł z NFZ do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Projekt wraca ponownie do Komisji Zdrowia.

Ustawa o jakości z poprawkami w drugim czytaniu. 9 marca wraca do Komisji Zdrowia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadał na pytania posłów o ustawę o jakości Fot. PAP/Paweł Supernak
 • W środę, 8 marca, w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
 • Posłowie pytali o wrzutkę dotyczącą przekazania 50 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej
 • Na sali plenarnej zgłoszono poprawki do projektu oraz wniosek o odrzucenie ustawy w całości
 • Projekt został skierowany ponownie do Komisji Zdrowia, która rozpatrzy go w czwartek 9 marca

Ustawa o jakości w Sejmie. Projekt wraca do Komisji Zdrowia

- Przysłuchując się głosom, które padały z mównicy sejmowej, z przykrością muszę powiedzieć, że w większości przypadków, mówiąc delikatnie, rozmijacie się państwo z prawdą. Oszukujecie Polaków mówiąc, że ta ustawa zaostrza kary dla lekarzy - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w trakcie drugiego czytania w Sejmie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

- Dlaczego państwo wprowadzacie niepokój nie tylko wśród personelu medycznego, ale także wśród pacjentów? To właśnie za zgłoszenie zdarzenia niepożądanego sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę. Praktycznie wszystkie organizacje pacjenckie popierają tę ustawę, która skierowana jest dla nich, aby czuli się bezpiecznie - tłumaczył odpowiadając na pytania posłów.

Podkreślał, że Ministerstwo Zdrowia nie chce zamykać żadnego szpitala, a chce, aby autoryzacja i akredytacja poprawiała jakość świadczenia usług.

50 mln zł z NFZ na półkolonie dla dzieci

A pytań - często bez odpowedzi - było wiele, gdyż do wywołujących do tej pory kontrowersje zapisów o odpowiedzialności medyków za zdarzenia niepożądane, doszedł kolejny artykuł, mówiący o tym, że w 2023 Ministerstwo Zdrowia, z funduszu zapasowego NFZ, zasili Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.

Wrzutka wprowadzona w trakcie posiedzenia podkomisji mówiła o " kwocie nieprzekraczającej 20 mln", a już na Komisji Zdrowia wzrosła do 50 mln zł. Posłowie opozycji podnosili, że pieniądze ze składek zdrowotnych obywateli powinny być przeznaczone na działania rozwiązujące problemy z dostępem do świadczeń, a nie na program "sportowe wakacje".

- Podjęliśmy wraz z ministrem zdrowia wspólną inicjatywę, aby w okresie wakacyjnym zaproponować szeroko zakrojony program wsparcia półkolonii dla dzieci. Jest to program skierowany bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, które takie półkolonie realizowały lub dzięki temu programowi zdecydują się zrealizować - wyjaśniał jeszcze w trakcie wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia Kamil Borntniczuk, minister sportu i turystyki. 

Tłumaczył, że Ministerstwo Zdrowia sfinansuje świadczenia fizjoterapeutów, dietetyków oraz psychologów dla uczestników tych półkolonii, a program obejmie ok. 300 tys. dzieci.

Podkreślający już w środę na sali plenarnej posłowie opozycji, że nie zgadzają się na takie rozwiązania, złożyli poprawki, a także wniosek o odrzucenie ustawy w całości i projekt skierowano do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Zdrowia. 

Ta zbierze się w czwartek, 9 marca, o godz. 9.30.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta?

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

 • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
 • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
 • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
 • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
 • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

 • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
 • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
 • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
 • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
 • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
 • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
 • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
 • usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.

Pełna treść projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze