×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o jakości wróciła do Sejmu. Posłowie przedstawili nowy projekt

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia19 maja 2023 13:42Aktualizacja: 19 maja 2023 16:01

19 maja do Sejmu trafił nowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jest to tym razem poselski dokument, który zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjęto z niego Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych oraz klauzulę "no-fault".

Ustawa o jakości wróciła do Sejmu. Posłowie przedstawili nowy projekt
Ustawa o jakości wróci na posiedzenie Sejmu 24 maja Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Do Sejmu wróciła ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
  • Nowy projekt wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, reprezentowani przez Czesława Hoca
  • Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z nowego dokumentu wyjęto zapisu o Funduszu Kompensacyjnm Zdarzeń Medycznych oraz klauzulę "no-fault"

Nowe ustawy o jakości i Funduszu Kompensacyjnym w Sejmie

19 maja do Sejmu trafił projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jest to tym razem poselski dokument, który zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wyjęto z niego Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych (ten projekt trafił do Sejmu 18 maja w postaci nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), a także zrezygnowano ze wzbudzającej kontrowersje - szczególnie w środowisku medyków - klauzuli no-fault, którą zajmie się powołany przez szefa resortu zespół. 

- Celem projektu ustawy o jakości jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości - czytamy w uzasadnieniu.

Przedmiotem uregulowania są rozwiązania w zakresie:

  • autoryzacji;
  • wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem;
  • akredytacji;
  • rejestrów medycznych.

Pełna treść nowej ustawy o jakości do pobrania poniżej.

Ustawa o jakości rozbita na dwa projekty

Przypomnijmy, że po kwietniowym odrzuceniu ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta przez Sejm (zabrakło jednego głosu poparcia), minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rychły powrót projektu. 

- To smutny dzień, kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji. Uczynię wszystko, żeby ustawa wróciła - tłumaczył wtedy szef resortu.

Chwilę później wyjaśniał, że drugie podejście odbędzie się dwutorowo. Z racji braku czasu na ponowną pełną ścieżkę legislacyjną rządowego projektu, zgłoszone zostaną dwa poselskie dokumenty dotyczące jakości oraz Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych .

Ustawa o jakości 24 maja w Sejmie

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia szukali szerokiego poparcia dla nowych rozwiązań, by nie popełnić błędu, który miał miejsce przy pierwszym podejściu.

Doszło m.in. do spotkania z Radą Organizacji Pacjentów, przedstawicielami pracodawców oraz prezesami czterech samorządów - Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber oraz Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec udali się również na Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta organizowane w Naczelnej Izbie Lekarskiej. W pierwszym spotkaniu dotyczącym jakości w ochronie zdrowia uczestniczyło ponad 50 osób związanych ze zdrowiem.

Jak słyszymy, nowy projekt ustawy o jakości trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane na 24-26 maja. Podobnie jak ustawa o Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych.

Będą to pracowite dni, gdyż wtedy też Komisja Zdrowia (23 maja) zajmie się dalszym procedowaniem ustawy o niektórych zawodach medycznych.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze