×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o jakości wraca jako projekt poselski. Dziś pierwsze czytanie w Komisji Zdrowia

Autorzy: MP; MCD • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2023 06:30Aktualizacja: 26 maja 2023 10:18

Nowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wraca do Sejmu. 26 maja dokumentem zajmie się Komisja Zdrowia.

Ustawa o jakości wraca jako projekt poselski. Dziś pierwsze czytanie w Komisji Zdrowia
Ustawa o jakości wraca 26 maja do Sejmu Fot. Shutterstock
  • Dziś - 26 maja - ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wraca do Sejmu
  • W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia dojdzie do pierwszego czytania poselskiego projektu, który ma zastąpić odrzuconą w kwietniu jednym głosem rządową ustawę
  • Z pierwotnego projektu wyłączono Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, klauzulę no-fault. Zmieniono kompetencje Centrum Monitorowania Jakości

Ustawa o jakości 26 maja w Sejmie

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adam Niedzielskiego, w zmienionym dokumencie pominięto zapisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (18 maja do Sejmu wpłynął osobny projekt) oraz krytykowane przez środowisko medyczne zapisy dotyczące no-fault (te przygotuje powołany przez ministra zespół).

Szef resortu zapowiadał także wycofanie się z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości (obowiązki w zakresie akredytacji miał przejąć Narodowy Fundusz Zdrowia) i deklaracji dotrzymał, choć nie do końca. Co prawda CMJ pozostanie, ale z okrojonymi kompetencjami, a do tego z nową szefową. 

Pełniącego dotąd obowiązki dyrektora Michała Bedlickiego zastąpiła Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Dokument utrzymuje:

  • wymóg uzyskania autoryzacji przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają świadczeń z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia;
  • wymóg posiadania wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z Funduszem, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach;
  • dookreślenie zasad tworzenia i finansowania rejestrów medycznych. Reguluje raportowanie i udostępnianie danych z rejestrów medycznych, umożliwiając powszechny dostęp do zawartych w nich danych, w formie uniemożliwiającej ich powiązanie z konkretną osobą.

Zmienia natomiast zasady akredytacji podmiotów leczniczych. Przewiduje, że projekty standardów akredytacyjnych i ich aktualizację opracowywać będzie Rada Akredytacyjna.

"Pacjent będzie miał prawo oceniania systemu opieki zdrowotnej"

Utrzymuje za to proponowane w poprzedniej wersji kompetencje Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie przyznawania autoryzacji. Wydawać ją miałby prezes NFZ na wniosek podmiotów na okres 5 lat, a wymóg jej uzyskania będzie warunkiem zawarcia umowy z NFZ. Innymi słowy Fundusz i tak zyska nowe narzędzie kontroli nad placówkami.

- Najważniejszym rozwiązaniem w tej ustawie jest to, że pacjent będzie miał prawo oceniania systemu opieki zdrowotnej w bardzo różnych dziedzinach - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawiając w ubiegłym tygodniu nowy projekt.

- Będzie mógł się wypowiedzieć przede wszystkim pod kątem tego, czy usługi były realizowane w warunkach zapewniających godność czy dających mu możliwość zrozumienia sytuacji choroby, która go dotyka - dodawał.

Pełna treść ustawy o jakości do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze