×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o jakości: ważna poprawka dla pacjentów ws. odszkodowań. Kary dla lekarzy bez zmian

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia03 lutego 2023 13:45

Posłowie: zapisy dotyczące karania za zdarzenie niepożądane wywracają sens tej ustawy. Lekarze: nie chcemy być bezkarni, ale chcemy być bezpieczni. Rzecznik Praw Pacjenta: zwolnienia z odpowiedzialności nie mają nic wspólnego z no-fault. Ustawa o jakości rozpatrzona przez podkomisję nadzwyczajną i skierowana do sejmowej Komisji Zdrowia. Wprowadzono ważną poprawkę dla pacjentów dotyczącą świadczenia kompensacyjnego.

Ustawa o jakości: ważna poprawka dla pacjentów ws. odszkodowań. Kary dla lekarzy bez zmian
W Sejmie procedowano ustawę o jakości Fot. PAP/Paweł Supernak
 • W piątek, 3 lutego, sejmowa podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła rządowy projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Praktycznie wszystkie wniesione poprawki opozycji, a było ich kilkadziesiąt, zostały odrzucone
 • Najgorętszą dyskusję wywołały zapisy mówiące o karaniu za zdarzenia niepożądane. Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślał, że "lekarze nie chcą być bezkarni, ale chcą być bezpieczni"
 • - Zwolnienia z odpowiedzialności nie mają nic wspólnego z no-fault - oceniał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec
 • Posłowie opozycji zwracali uwagę, że każdorazowe karanie za zdarzenie niepożądane "wywraca sens ustawy"
 • Projekt został przekazany do sejmowej Komisji Zdrowia, której posiedzenie zaplanowano na 6 lutego o godz. 19.00. Zawiera istotną poprawkę dotyczącą świadczenia kompensacyjnego dla pacjenta

Ustawa o jakości przekazana do sejmowej Komisji Zdrowia. Posiedzenie 6 lutego

Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. 

W trakcie obrad podkomisji - zgodnie z zapowiedzią - posłowie opozycji złożyli kilkadziesiąt poprawek. Dotyczyły one zagadnień zgłaszania zdarzeń niepożądanych, autoryzacji oraz akredytacji udzielanych przez płatnika, częstotliwości waloryzacji wysokości świadczenia kompensacyjnego oraz  jakości zarządczej.

Jedną z ważnych wątpliwości zgłaszanych przez posłów opozycji był zapis o przesyłaniu informacji do Rejestru Zdarzeń Niepożądanych nie później niż do 72 godzin od zaistnienia zdarzenia niepożądanego.

- 72 godziny to zbyt mało. Wystarczy, że przyjdzie weekend i będzie problem - zwracała uwagę Elżbieta Gelert (KO). 

- Rozumiemy obawy, ale tu chodzi o bezpieczeństwo pacjenta - odpowiadał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, który w imieniu resortu negatywnie opiniował praktycznie każdą poprawkę opozycji i te przepadały w głosowaniach.

Ku zaskoczeniu zgromadzonych akceptację strony rządowej uzyskała poprawka dotycząca waloryzacji wysokości świadczenia kompensacyjnego dla pacjenta.

Początkowo w projekcie założono, że waloryzacja ma następować co 5 lat, a przyjęto zmianę, iż będzie to co roku.

"Zwolnienia z odpowiedzialności, nie mają nic wspólnego z no-fault"

Poseł Rajmund Miller (KO) zwracał uwagę, że zapisy dotyczące karania za zdarzenie niepożądane "wywracają sens tej ustawy".

Tłumaczył, że karanie za każde zdarzenie niepożądane nie zachęci do ich zgłaszania. - A celem jest wypracowanie systemu, aby jak najwięcej tych zgłoszeń było - mówił.

Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślał, że "lekarze nie chcą być bezkarni, ale chcą być bezpieczni".

- Popatrzmy też w przyszłość. Młodzi lekarze nie chcą wykonywać procedur zabiegowych właśnie z powodu groźby karania. Medycyna przez to się uwstecznia. Powtórzę, personel medyczny ma być bezpieczny, a nie bezkarny - tłumaczył. 

- Propozycja przedstawiana przez środowisko lekarskie dotycząca zwolnienia zawodów medycznych z odpowiedzialności, w szczególności lekarzy, nie ma nic wspólnego z kwestią dotyczącą systemu no-fault - odpowiadał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

- Jednym zapisem wywraca się całą ideę ustawy - komentowała Marcelina Zawisza (Lewica). - Dużo obiecywaliśmy sobie w związku z tą ustawą, ale nie możemy jej poprzeć w takim kształcie - dopowiadała Gellert.

W ostatecznym głosowaniu za przyjęciem ustawy było 6 posłów podkomisji, 5 przeciwko, nikt się nie wstrzymał.

- Głosowanie poprawek do rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej w Sejmie. Mało w tym projekcie rzeczywistej jakości, brak bezpieczeństwa, a i pacjenta mało - oceniła w mediach społecznościowych Ogólnopolska Federacja Onkologiczna.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta?

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

 • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
 • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
 • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
 • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
 • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

 • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
 • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
 • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
 • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
 • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
 • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze
  środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
 • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
 • usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze