Ustawa o jakości w ochronie zdrowia po pierwszym czytaniu w Sejmie. Będzie szereg poprawek

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia11 stycznia 2023 22:32

- Projekt ten domyka koncepcję reformy systemu ochrony zdrowia zaproponowanej przez rząd - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W trakcie obrad w sali plenarnej padł wniosek o odrzucenie proponowanych przepisów w całości.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia po pierwszym czytaniu w Sejmie. Będzie szereg poprawek
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił założenia ustawy o jakości Fot. PAP/Leszek Szymański
 • 11 stycznia miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zapowiadanego przez ministra zdrowia jako milowego kroku dla reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce
 • Procedowany dokument zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań w zakresie autoryzacji placówek medycznych, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, systemu świadczeń kompensacyjnych, rejestrów medycznych czy nowych zasad akredytacji
 • - Zmieniamy fundamentalnie opiekę i premiowanie placówek za jakość realizowanych świadczeń - podkreślał Adam Niedzielski
 • Posłowie zadeklarowali wniesienie szeregu poprawek, gdy projekt trafi do Komisji Zdrowia
 • Zanim jednak dokument przejdzie do kolejnego etapu prac, głosowaniu poddany zostanie wniosek o jego odrzucenie w całości

Ustawa o jakości po pierwszym czytaniu w Sejmie

Jeżeli minister zdrowia Adam Niedzielski osobiście referuje w Parlamencie nadchodzące zmiany w ochronie zdrowia - co bywa niebywałą rzadkością - oznacza to, że szykuje się spory przełom.

Zapowiadany przez szefa resortu zdrowia od dosyć długiego czasu  projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. Minister wielokrotnie podkreślał, że jest to kluczowa ustawa w 2023 roku w ochronie zdrowia i milowy krok dla reformy systemu.

- Projekt ten domyka koncepcję reformy systemu ochrony zdrowia zaproponowanej przez rząd. Pierwszym filarem reformy była gwarancja finansowania do 7 proc. PKB, drugim - gwarancja minimalnych wynagrodzeń. Trzecim - jakość - podkreślał minister zdrowia w trakcie wieczornego wystąpienia przy praktycznie pustej sali.

Poprawki do ustawy o jakości w Komisji Zdrowia

- Zostaliśmy zaskoczeni tym, że projekt trafił pod dzisiejsze obrady - stwierdziła Elżbieta Gelert (KO), nazywając ustawę "jedynie porządkującą".

- Minister mówi o przełomie, a większość założeń już działa w ochronie zdrowia i jedynie zostało zmodyfikowane - dodała, pytając dlaczego założenia ustawy - tak zdaniem rządu przełomowej - wejdą w życie dopiero w 2024 czy 2025 roku.

Szef resortu zdrowia przekonywał zaś, że dokonywany z roku na rok wzrost nakładów na ochronę zdrowia przełoży się na jej jakość.

- Oprócz tego, że jakość ma się przełożyć na leczenie pacjenta, ma się przełożyć na jakość standardów panujących w placówkach. Zmieniamy fundamentalnie opiekę i premiowanie placówek za jakość realizowanych świadczeń - tłumaczył Adam Niedzielski.

Małgorzata Pępek (KO) podkreślała, że w trakcie konsultacji publicznych zgłoszono blisko 2 tys. uwag, ale praktycznie wszystkie zostały odrzucone. Stąd większość posłów opozycji zapowiedziała wniesienie poprawek w trakcie prac Komisji Zdrowia.

- Jesteśmy otwarci na dyskusję w Komisji. Chcemy, żeby ustawa gwarantowała i dawała najwyższą jakość przepisów i rozwiązań tam zawartych. Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś propozycjami, to na pewno będziemy reagowali - zapowiedział Niedzielski.

Zanim jednak dokument trafi do Komisji, zostanie w piątek 13 stycznia (w momencie publikacji niniejszego artykułu tak zakładał harmonogram prac Sejmu) poddany głosowaniu. Grzegorz Braun (Konfederacja) złożył bowiem wniosek o odrzucenie projektu w całości.

"Ustawa nie realizuje zamierzeń w zakresie poprawy jakości w ochronie zdrowia"

Przypomnijmy, że projekt procedowany jest od lipca 2021 roku. Jak większość ustaw dotyczących ochrony zdrowia wprowadzanych w ostatnim czasie, wzbudza wiele kontrowersji w procedurze legislacyjnej.

Co prawda, tym razem odbyły się konsultacje publiczne - co nie zawsze było regułą  - Naczelna Izba Lekarska wskazuje, że przyjęty przez rząd w grudniu 2022 roku projekt "znacząco różni się od tego poddany konsultacjom jeszcze rok wcześniej".

- Ustawa nie realizuje zamierzeń w zakresie poprawy jakości w ochronie zdrowia, nie spełnia też oczekiwań pacjentów co do stworzenia skutecznego systemu kompensacji szkód medycznych, ani oczekiwań środowisk medycznych związanych z bezpieczeństwem wykonywania zawodu - podkreśliła w swoim stanowisku z 11 stycznia Naczelna Rada Lekarska. 

Oprócz głównych zastrzeżeń dotyczących systemu no-fault samorząd lekarski zwrócił uwagę - tak jak wielu krytyków tych zapisów - że w myśl projektu ustawy "proces autoryzacji i akredytacji ma realizować instytucja, która jest zarazem płatnikiem i organizatorem postępowań o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej".

Chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, który od 2024 roku miałby przejąć rolę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Odpowiadając w takcie posiedzenia Sejmu na zarzuty lekarzy o no-fault minister zdrowia podkreślał, iż ustawa przewiduje, że "jeżeli błąd nie będzie zamiatany pod dywan, tylko zostanie zgłoszony do rejestru, to będzie to pierwszy poważny uzysk dla pacjenta".

- Ukrywanie błędów medycznych przez lekarzy, a były takie praktyki, komplikowało sytuację pacjenta, dlatego zdecydowaliśmy się, żeby zgłoszenie błędu było premiowane nadzwyczajnym złagodzeniem wymiaru kary - tłumaczył Niedzielski. 

W kwestii tego, że płatnik - czyli NFZ - będzie jednocześnie oceniał podmioty szef resortu zdrowia podkreślił, że "tam gdzie są pieniądze, musi być egzekwowana jakość".

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta 

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

 • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
 • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
 • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
 • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
 • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

 • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
 • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
 • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
 • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
 • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
 • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
 • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
 • usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.

Pełna treść projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze