Ustawa o jakości skierowana do Komisji Zdrowia. Przepadł wniosek o odrzucenie w całości

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia13 stycznia 2023 12:45

W trackie piątkowego, 13 stycznia, głosowania Sejm skierował do Komisji Zdrowia projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Wniosek o odrzucenie proponowanych regulacji w całości w pierwszym czytaniu nie został przyjęty.

Ustawa o jakości skierowana do Komisji Zdrowia. Przepadł wniosek o odrzucenie w całości
Ustawa o jakości skierowana do Komisji Zdrowia Fot. Shutterstock
 • W bloku piątkowych głosowań 13 stycznia Sejm rozpatrzył wniosek Konfederacji o odrzucenie w całości projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta 
 • Za poparciem wniosku głosowało 11 posłów Konfederacji i jeden Prawa i Sprawiedliwości, przeciw odrzuceniu projektu było 441 posłów
 • Projekt skierowano więc do sejmowej Komisji Zdrowia, gdzie jak zapowiadała w trakcie pierwszego czytania opozycja wniesionych zostanie "szereg poprawek"
 • Prace Komisji zaplanowano w trakcie 71. posiedzenia Sejmu w dniach 25-26 stycznia

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

13 stycznia Sejm zajął się projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która dwa dni wcześniej przeszła pierwsze czytanie. Wówczas posłowie Konfederacji złożyli wniosek o odrzucenie ustawy w całości. 

W bloku piątkowych głosowań posłowie zdecydowaną większością głosów odrzucili i skierowali projekt do prac sejmowej Komisji Zdrowia, która zajmie się nim w trakcie 71. posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 25-26 stycznia.

 

"Wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa"

Przypomnijmy, że w trakcie środowego pierwszego czytania w Sejmie posłowie zwracali uwagę, że na etapie konsultacji publicznych projektu zgłoszono blisko 2 tys. uwag, ale większość z nich została odrzucona. Zapowiedzieli, że wniosą "szereg poprawek" na etapie prac Komisji Zdrowia.

- Jesteśmy otwarci na dyskusję w Komisji. Chcemy, żeby ustawa gwarantowała i dawała najwyższą jakość przepisów i rozwiązań tam zawartych. Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś propozycjami, to na pewno będziemy reagowali - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie debaty w Sejmie.

O uwzględnienie uwag do projektu zaapelowało Porozumienie Organizacji Lekarskich. We wspólnym stanowisku Naczelnej Izby Lekarskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Porozumienia Chirurgów Skalpel oraz Porozumienia Rezydentów oceniono, że ustawa "wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa".

Wskazano, iż mimo wielomiesięcznych prac nad projektem, jest on daleki od oczekiwań i pierwotnych założeń, a niektóre jego części, dotyczące m.in. zgłaszania zdarzeń niepożądanych czy działań represyjnych i kar, są "zwyczajnie niebezpieczne dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów".

Zaznaczano, że w trakcie prac Komisji Prawniczej treść projektu uległa zmianom, które nie zostały poddane ponownym konsultacjom.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

 • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
 • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
 • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
 • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
 • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

 • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
 • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
 • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
 • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
 • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
 • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
 • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
  usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.

Pełna treść projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze