Ustawa o jakości i likwidacja CMJ. Grzesiowski: "To cofa nas o 20 lat"

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 14:30

- Projekt ustawy cofa nas o 20 lat w działaniach na rzecz jakości w opiece zdrowotnej - uważa dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do planowanej przez Ministerstwo Zdrowia likwidacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Dr Paweł Grzesiowski krytykuje projekt likwidacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Fot. archiwum PTWP
  • Resort zdrowia przewiduje likwidację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
  • Zgodnie z projektem nowej ustawy z dniem 1 stycznia 2022 r. , przestanie obowiązywać ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia, a z końcem 2022 r. zostanie zlikwidowane CMJ
  • Eksperci są podzieleni, jeśli chodzi o ocenę projektowanych zapisów dotyczących akredytacji i CMJ

Ministerstwo Zdrowia - z końcem 2022 roku - planuje likwidację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje między innymi wprowadzenie obowiązkowej autoryzacji szpitali przez NFZ.

Planowane zmiany wywołują gorącą dyskusję w środowisku. Do naszego tekstu na ten temat odniósł się dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

- Projekt ustawy cofa nas o 20 lat w działaniach na rzecz jakości w opiece zdrowotnej. Zamiast planowanej Agencji Monitorowania Jakości znika instytucja, która w ścisłej współpracy z WHO realizowała programy projakościowe w szpitalach, POZ, patomorfologii. W zamian dyktatura NFZ - skomentował na Twitterze dr Paweł Grzesiowski.

Czytaj całość: Ustawa o jakości. Likwidacja CMJ i przejęcie akredytacji szpitali przez NFZ. Kto jest za, kto przeciw?

Likwidacja CMJ. Dobrowolną akredytację przejmuje NFZ

Przypomnijmy: 31 grudnia 2022 r. zostanie zlikwidowane - działające od 27 lat - Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

Obecnie w Polsce jest ponad 200 akredytowanych szpitali. Akredytacja wydawana jest obecnie na 3 lata. Projekt ustawy o jakości przedłuża ten okres do 4 lat. Certyfikaty akredytacyjne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają moc.

Sprawdź: Likwidacja CMJ i przejęcie akredytacji szpitali przez NFZ. Komentarze ekspertów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum