Ustawa o jakości. Lekarze krytykują pomysł rządu PiS. "Prawo pisane na kolanie"
Ustawa o jakości w ogniu krytyki. "Prawo pisane na kolanie", "Przepisy niedopracowane, sporządzone niestarannie" - organizacje medyczne krytykują projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

- Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji publicznych projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
- Organizacje medyczne ostro krytykują zapisy ustawy i składają szereg uwag do ministra zdrowia
- Resortowi zarzuca się głównie pośpiech i niestaranność przy konstruowaniu nowych przepisów
"Prawo pisane na kolanie". Porozumienie Rezydentów krytykuje ustawę o jakości
Od momentu ogłoszenia przez ministra zdrowia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku, w środowy medycznym toczy się ożywiona dyskusja.
Jak wskazuje minister Adam Niedzielski, filarami ustawy są:
- definicja jakości poszerzona o ocenę pacjenta
- lepsza jakość to lepsze finansowanie
- rejestr zdarzeń niepożądanych i fundusz kompensacyjny
- no-fault
Do kształtu proponowanego systemu no-fault odniósł się Wojciech Szaraniec, nowo wybrany przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
- No-fault zaproponowany w takiej formie to kpina! Nasze środowisko lekarskie Porozumienie Rezydentów sprzeciwia się wprowadzaniu prawa pisanego na kolanie! - podkreślił na Twitterze Szaraniec.
Do dyskusji włączył się także Michał Bulsa, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, który również wniósł uwagi do systemu no-fault, proponując konsultacje z byłym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
- To jest projekt który nic na razie nie zmieni. Projekt nie wprowadza systemu no-fault, proszę porozmawiać z Łukaszem Szumowskim, on wytłumaczy jeśli inni medycy nie dają rady - napisał na Twitterze.
Ustawa o jakości. NRL oraz Pracodawcy RP punktują ministra zdrowia
Wcześniej do projektu ustawy odniosła się Naczelna Rada Lekarska, która oceniła, że przepisy są niedopracowane, sporządzone niestarannie w pośpiechu, a krótki proces legislacyjny może negatywnie wpłynąć na jakość rozwiązań.
Prezydium NRL zgłosiło łącznie aż 28 uwag odnośnie proponowanych przepisów.
Czytaj więcej: Ustawa o jakości. NRL punktuje rządowy projekt. Samorząd lekarski ma aż 28 uwag
Sporo zastrzeżeń do projektu wnieśli również Pracodawcy RP. Organizacja przekazała ministrowi zdrowia pismo zawierające 40 stron uwag.
- Długo wyczekiwany projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta wymaga szerokiego przedyskutowania w ramach dialogu społecznego oraz olbrzymich korekt. Niestety, po zapoznaniu się z jego treścią z przykrością stwierdzamy, że nie jest on do zaakceptowania w zaproponowanym brzmieniu - uważają Pracodawcy RP.
Czytaj więcej: Ustawa o jakości. Pracodawcy RP krytykują projekt ustawy. "Ewenement na skalę europejską"
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)