Ustawa o jakości. Lekarze krytykują pomysł rządu PiS. "Prawo pisane na kolanie"

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia01 września 2021 12:15

Ustawa o jakości w ogniu krytyki. "Prawo pisane na kolanie", "Przepisy niedopracowane, sporządzone niestarannie" - organizacje medyczne krytykują projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Ustawa o jakości. Lekarze krytykują pomysł rządu PiS. "Prawo pisane na kolanie"
Do Ministerstwa Zdrowia spływa wiele uwag w sprawie projektu ustawy o jakości Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji publicznych projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
  • Organizacje medyczne ostro krytykują zapisy ustawy i składają szereg uwag do ministra zdrowia
  • Resortowi zarzuca się głównie pośpiech i niestaranność przy konstruowaniu nowych przepisów

"Prawo pisane na kolanie". Porozumienie Rezydentów krytykuje ustawę o jakości

Od momentu ogłoszenia przez ministra zdrowia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku, w środowy medycznym toczy się ożywiona dyskusja.

Jak wskazuje minister Adam Niedzielski, filarami ustawy są:

  • definicja jakości poszerzona o ocenę pacjenta
  • lepsza jakość to lepsze finansowanie
  • rejestr zdarzeń niepożądanych i fundusz kompensacyjny
  • no-fault

Do kształtu proponowanego systemu no-fault odniósł się Wojciech Szaraniec, nowo wybrany przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

- No-fault zaproponowany w takiej formie to kpina! Nasze środowisko lekarskie Porozumienie Rezydentów sprzeciwia się wprowadzaniu prawa pisanego na kolanie! - podkreślił na Twitterze Szaraniec.

Do dyskusji włączył się także Michał Bulsa, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, który również wniósł uwagi do systemu no-fault, proponując konsultacje z byłym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. 

- To jest projekt który nic na razie nie zmieni. Projekt nie wprowadza systemu no-fault, proszę porozmawiać z Łukaszem Szumowskim, on wytłumaczy jeśli inni medycy nie dają rady - napisał na Twitterze.

Ustawa o jakości. NRL oraz Pracodawcy RP punktują ministra zdrowia

Wcześniej do projektu ustawy odniosła się Naczelna Rada Lekarska, która oceniła, że przepisy są niedopracowane, sporządzone niestarannie w pośpiechu, a krótki proces legislacyjny może negatywnie wpłynąć na jakość rozwiązań. 

Prezydium NRL zgłosiło łącznie aż 28 uwag odnośnie proponowanych przepisów.

Czytaj więcej: Ustawa o jakości. NRL punktuje rządowy projekt. Samorząd lekarski ma aż 28 uwag

Sporo zastrzeżeń do projektu wnieśli również Pracodawcy RP. Organizacja przekazała ministrowi zdrowia pismo zawierające 40 stron uwag.

- Długo wyczekiwany projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta wymaga szerokiego przedyskutowania w ramach dialogu społecznego oraz olbrzymich korekt. Niestety, po zapoznaniu się z jego treścią z przykrością stwierdzamy, że nie jest on do zaakceptowania w zaproponowanym brzmieniu - uważają Pracodawcy RP. 

Czytaj więcej: Ustawa o jakości. Pracodawcy RP krytykują projekt ustawy. "Ewenement na skalę europejską"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum