Ustawa antynikotynowa: powoli wyłania się kompromis...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 11:23

Do tzw. ustawy antynikotynowej zostanie zgłoszona senacka poprawka zakazująca palenia w jednoizbowych lokalach gastronomicznych.

Poinformował o tym przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO). W czwartek (25 marca) w Senacie odbędzie się debata nad tzw. ustawą antynikotynową.

Jak podkreślił Sidorowicz, poprawka jest wynikiem kompromisu zawartego z szefostwem klubu PO. Zakłada ona, że w jednoizbowych lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, nie będzie można palić. Możliwe będzie tworzenie wydzielonych pomieszczeń do palenia, ale będą one musiały spełniać specjalne wymogi określone przez Ministerstwo Zdrowia. Dym papierosowy nie będzie mógł wydostawać się z nich na zewnątrz, potrzebna będzie wentylacja.

Przewodniczący senackiej komisji zdrowia podkreślił, że zostanie zgłoszona także poprawka zakazująca tworzenia palarni na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół i placówek oświatowych. Pomieszczenia dla palaczy będzie można natomiast tworzyć w hotelach.

Senacka komisja zdrowia zarekomendowała w ubiegłym tygodniu, by całkowity zakaz palenia obowiązywał m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Tym samym komisja opowiedziała się przeciw wydzielaniu w nich sal dla palących. Według rekomendacji, niemożliwe będzie też tworzenie palarni m.in. w zakładach opieki zdrowotnej i w domach pomocy społecznej oraz na uczelniach, w szkołach i zakładach pracy.

Na początku marca Sejm znowelizował ustawę o ochronie zdrowia, tzw. antynikotynową, ale złagodził pierwotne propozycje sejmowej komisji zdrowia. Przyjął wtedy poprawkę mniejszości, przewidującą m.in., iż właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby wydzielić sale dla palących.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum