Upaństwowienie ratownictwa medycznego. Rzecznik MZ komentuje słowa ministra

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 października 2021 14:10

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, odniósł się do słów ministra Niedzielskiego w kwestii upaństwowienia ratownictwa medycznego - Taka propozycja, aby stacje pogotowia znajdowały się w zarządzie wojewodów, jest przewidziana w projekcie ustawy o systemie ratownictwa medycznego - podkreślił.

Upaństwowienie ratownictwa medycznego. Rzecznik MZ komentuje słowa ministra
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz odniósł się do słów ministra o upaństwowieniu ratownictwa. Fot. PAP
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że zastanawia się nad tym, "czy to ratownictwo medyczne nie powinno jednak zostać w jakiś sposób upaństwowione"
  • Do jego słów odniósł się rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który określił obecną sytuację z ratownikami medycznymi jako "dziwną"
  • - Nie może być tak, że minister zdrowia dysponuje środkami finansowymi, a nie ma wpływu na to, jak wygląda zarządzanie stacją pogotowia - stwierdził

Ratownictwo medyczne zostanie upaństwowione?

Szef resortu zdrowie Adam Niedzielski pytany we wtorek (5 października) w internetowej części rozmowy w RMF FM o protest medyków stwierdził, że "mamy trzy fronty, na których rozmawiamy".

"Mamy rozmowy z ratownikami, gdzie doszliśmy do pewnego porozumienia systemowego, natomiast jego realizacja nie przebiega tak idealnie, jak sobie to wyobraziliśmy" - przyznał.

Zdaniem Niedzielskiego "to ciekawa sprawa", gdyż - mówił - konflikty między pracodawcom a ratownikami w kilku województwach prowadzą do blokady.

- Naprawdę zaczynam się poważnie zastanawiać, czy to ratownictwo medyczne nie powinno jednak zostać w jakiś sposób upaństwowione - oświadczył szef MZ.

Czytaj też: Ratownictwo medyczne zostanie upaństwowione? Niedzielski: Zaczynam się poważnie zastanawiać

Odnosząc się do tego stwierdzenia, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział we wtorek dziennikarzom, że obecna sytuacja z częścią ratowników medycznych jest dziwna.

- Mamy taką kuriozalną sytuację, że my decydujemy o zwiększeniu wpływów do stacji pogotowia, decydujemy o zwiększeniu wynagrodzeń, zawieramy porozumienia, a m.in. dyrektor pogotowia warszawskiego te ustalenia ma za nic. Nie może być tak, że minister zdrowia dysponuje środkami finansowymi, a nie ma wpływu na to, jak wygląda zarządzanie stacją pogotowia. Gdyby ten wpływ posiadał, a stacja była w zarządzie wojewodów - takie propozycje są przewidziane właśnie w ustawie o systemie ratownictwa medycznego - wówczas wraz za środkami szłyby bardzo szybko decyzje. Nie byłoby frustracji po stronie ratownictwa medycznego - powiedział rzecznik MZ.

Dodał, że fakt, iż Meditransem zarządza obecnie marszałek nie oznacza, że ta służba jest państwowa.

- Ona jest samorządowa - zaznaczył.

Andrusiewicz mówił, że jest uchwała Rady Ministrów o zwiększeniu od tego roku finansowania ratownictwa medycznego i, że wszystkim wojewodom przekazano decyzję resortu finansów o zwiększeniu planów finansowych dla systemu ratownictwa medycznego.

- I oto dochodzi do sytuacji, w której dyrektor jednej czy dwóch stacji pogotowia, nie zważając na przeksięgowania w budżecie, nie zważając na deklaracje MZ, MF, na uchwałę Rady Ministrów - nie decyduje się na podwyżki tłumacząc, że on na 1 października nie ma środków finansowych. Pytam się rzeczonego pana dyrektora - kiedy z NFZ dostaje finansowanie świadczeń opieki medycznej, bo zdaje się, że na koniec miesiąca, a nie na początek miesiąca - dodał Andrusiewicz.

Czytaj: Rzecznik MZ o spotkaniu z medykami. Andrusiewicz: nie liczyłbym, że dzisiaj wypracujemy porozumienie

Spotkanie z pracownikami Meditransu

Rzecznik MZ poinformował również, że o 10.00 we wtorek, z udziałem przedstawicielstwa MZ, odbyło się spotkanie pracowników Meditransu z kierownictwem.

- O dziwo do tego spotkania doszło dopiero po wczorajszej wspólnej konferencji ministra zdrowia z przedstawicielem ratownictwa medycznego. Do wczoraj pan dyrektor nie widział potrzeby kontaktowania się ze swoimi ratownikami. W momencie kryzysowym przebywał na urlopie. Jest to sytuacja kuriozalna, do której nigdy nie powinno dojść, dlatego rozmawiamy o tym - i ratownicy popierają akurat tą zmianę - żeby system ratownictwa medycznego w ślad za dyspozytorniami, które przechodzą już pod wojewodów, przeszedł właśnie pod wojewodów - powiedział Andrusiewicz.

- Zrzeszeni w komitecie przedstawiciel ratowników są zbulwersowani tymi słowami i nazwali to nawet [...] zniewoleniem ratowników. Nawet takie słowa padły. To jest chyba komentarz tej strony ratowników, którzy są zrzeszeni w komitecie protestacyjno-strajkowym - powiedział dziennikarzom wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak przed kolejnym spotkaniem Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z przedstawicielami resortu zdrowia. W ten sposób odniósł się do słów Niedzielskiego na temat upaństwowienia ratownictwa medycznego.

Czytaj: Porozumienie między ratownikami a MZ w praktyce. Masowe zwolnienia lekarskie

Będzie zarząd komisaryczny w warszawskim "Meditransie"? "Nie zaproszono nas na spotkanie"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum