Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie rekrutuje. Praca dla 25 pielęgniarek

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 14:00

Jest praca dla pielęgniarek. Rekrutację ogłosił Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Potrzeba co najmniej 25 pielęgniarek.

Szpital w Krakowie zatrudni 25 pielęgniarek Fot. AdobeStock
  • Jest praca dla pielęgniarek! Największy szpital pediatryczny na południu Polski rekrutuje. Potrzeba co najmniej 25 pielęgniarek
  • Chodzi o Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Aktualnie pracuje tu 656 pielęgniarek
  • Problemy z brakiem pielęgniarek występują ostatnio w placówkach w całej Polsce. Pisaliśmy o problemach z rekrutacją m.in. w szpitalu w Otwocku

Praca dla pielęgniarek. Szpital w Krakowie zatrudni ich co najmniej 25

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie pracuje 656 pielęgniarek - dane te uwzględniają też osoby na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, na L4. Średni wiek pielęgniarki w lecznicy to 50 lat plus.

- Chętnie zatrudnimy minimum 25 pielęgniarek, jeżeli znajdziemy więcej chętnych - też podejmiemy rozmowy kwalifikacyjne, gdyż pozwoliłoby to na zwiększenie ilości łóżek na oddziałach - powiedziała rzeczniczka placówki Katarzyna Pokorna-Hryniszyn zwracając uwagę, że szpital cały czas prowadzi rekrutację.

Braki kadry pielęgniarskiej utrudniają pracę na większości oddziałów, ale najtrudniejsza sytuacja jest na oddziale hematologii.

- Na szczęście jeszcze nie musieliśmy zamykać żadnego z oddziałów - podkreśliła rzeczniczka.

Polecamy: Pielęgniarki umierają w wieku 62 lat. "Być może premier nie wie, że jest katastrofa"

Pensja dla pielęgniarek jest niewspółmierna do ich pracy

Jak zauważyła Pokorna-Hryniszyn, "do systemu zatrudnienia" wchodzi za mało pielęgniarek - część wykształconego personelu nie podejmuje zawodu lub podejmuje go w firmach medycznych nie wymagających opieki nad pacjentem.

- Finansowanie pracy pielęgniarek w szpitalach niestety nie jest zadowalające względem obciążeń związanych z wykonywaniem tego zawodu - oceniła rzeczniczka.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Dysponuje ok. 500 łóżkami. Funkcjonują w nim 22 oddziały reprezentujące wszystkie specjalności pediatryczne. Placówka ma cztery odziały intensywnej terapii. Leczenie w trybie ambulatoryjnym realizowane jest w 33 poradniach. Rocznie lekarze udzielają ok. 200 tys. porad ambulatoryjnych (w tym ok. 33 tys. w SOR), a w oddziałach szpitala leczy się ok. 32 tys. pacjentów. Rocznie jest tu wykonywanych średnio ponad 7 tys. operacji.

Sprawdź: Pielęgniarkom i lekarzom podwyżki się nie należą. Rząd przekonał Polaków

Brakuje pielęgniarek w całej Polsce

Dodajmy, że problemy z rekrutacją pielęgniarek ma coraz więcej szpitali. Problem jest systemowy. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych jeszcze w tym roku opublikowała raport dotyczący aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce. 

  • Największy liczbowo przedział wiekowy wśród pielęgniarek to 51-60 lat (35,8% zatrudnionych). Dla odmiany liczba pielęgniarek w przedziale wiekowym 21-30 lat to zaledwie 12 176, co stanowi 5,2%.
  • Mimo nabycia uprawnień emerytalnych nadal pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek (27,2%)
  • Prognoza wskazuje, iż do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16 761, a do 2030 r. - o 36 293
  • Do 2030 r. w w woj. śląskim zabraknie ponad 6 tys. pielęgniarek, na Dolnym Śląsku ponad 5 tys., a w woj. mazowieckim ponad 4 tys.
  • Brak pielęgniarek przełoży się do 2025 r. na brak możliwości funkcjonowania 272 szpitali, a do 2030 r. - 482
  • Z raportu wynika, że statystyczna pielęgniarka i położna żyje krócej niż statystyczna Polka. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych.

Czytaj więcej: Raport NIPiP o pracy pielęgniarek i położnych. Jest miażdżący dla systemu. Do 2030 r. zniknie blisko 500 szpitali

Przez brak pielęgniarek zamykane są oddziały w szpitalach

Efekty braków kadrowych widać zresztą już dziś. Dla przykładu hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu ma 22 łóżka, ale nie może przyjmować chorych, bo nie może znaleźć pielęgniarek na etat. 

Z podobnym wyzwaniem mierzy się szpital w Otwocku, który już od lipca szuka pielęgniarek, ale chętnych nadal nie ma. I to mimo, że placówka oferuje prawie 9 tys. zł brutto na kontrakcie. Poza tym pilnie potrzeba też salowych. W czym jest problem?

Czytaj więcej: Pielęgniarek brakuje. Szpital proponuje więc, że opłaci im naukę

Hospicjum zamknięte przez brak pielęgniarek. Chętnych na etat nie ma

Brakuje lekarzy i pielęgniarek. We Wrocławiu zawieszono oddziały w trzech szpitalach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum