Unijne paszporty covidowe nadchodzą. Porozumienie możliwe do końca maja

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia09 maja 2021 08:27

Do końca maja dojdzie do politycznego porozumienia w sprawie tzw. paszportów covidowych - zapowiada przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unijne paszporty covidowe nadchodzą. Porozumienie możliwe do końca maja
Tzw. paszporty covidowe Unia Europejska wprowadzi najpóźniej w czerwcu; FOT. PTWP
  • Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja. Prace techniczne i prawne powinny skończyć się w czerwcu - mówi Ursula von der Leyen
  • Głównym celem takiego zaświadczenia jest ułatwienie w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się
  • Niezależnie od planowanych regulacji unijnych wiele państw już wprowadza szerokie przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19
  • Polski rząd nie zdecydował się jeszcze na przyznanie zaszczepionym przeciwko Covid-19 dodatkowych, daleko idących uprawnień

- Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja - powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Europa chce się szczepić

- Prace techniczne i prawne (dotyczące paszportów covidowych - red.) po stronie Komisji Europejskiej powinny się zakończyć w czerwcu - dodała Ursula von der Leyen cytowana przez PAP.

Poinformowała, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 mln dawek szczepionek, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.

- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepione. Musimy się na to przygotować - zaznaczyła, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu na COVID-19.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - zapewniła przewodnicząca KE.

Paszporty możliwości są już w wielu krajach

Niezależnie od planowanych regulacji unijnych wiele państw zapowiada, że wprowadzi szerokie przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niektóre kraje już wdrożyły "paszporty możliwości".

Jako pierwsza własny, wewnętrzny paszport covidowy - dzięki któremu np. zaszczepieni kibice mogą wchodzić na stadiony - wprowadziła Dania.

Na Litwie kod QR potwierdzający zaszczepienie daje szerokie możliwości, m.in. dotyczące korzystania z pubów, restauracji i innych lokali gastronomicznych, a także obiektów sportowych.

Mieszkańcy Estonii mogą uzyskać online potwierdzenie zaszczepienia przeciwko COVID-19.

W Niemczech zaszczepieni nie będą już musieli mieć negatywnego wyniku testu na koronawirusa, by udać się na zakupy, do fryzjera czy na wycieczkę turystyczną, nie będzie ich również obowiązywać nocna godzina policyjna, będą za to mogli spotykać się prywatnie bez ograniczeń.

Na Węgrzech osoby zaszczepione mogą od kilku dni gościć w restauracjach i kawiarniach nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz, mogą zatrzymywać się w hotelach i zabierać do nich dzieci, a także odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, kluby fitness, pływalnie i lodowiska.

Jak będzie w Polsce?

Polski rząd nie zdecydował się jeszcze na przyznanie zaszczepionym przeciwko Covid-19 dodatkowych, daleko idących uprawnień. W niedawnym wywiadzie dla Polsatu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział: - Na razie nie przewidujemy wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Nie chcemy ograniczać dostępu do powszechnych usług - stwierdził.

- Ale z tyłu głowy mamy to, że na poziomie europejskim toczą się różne dyskusje i my również musimy naszym obywatelom zagwarantować możliwość posiadania certyfikatu zaszczepienia, w sytuacji, kiedy inne kraje wprowadzą takie rozwiązanie (paszport covidowy - red) - mówił szef resortu zdrowia 28 kwietnia.

- Taki certyfikat, jako wydruk lub wersji elektronicznej z QR kodem, już teraz jest możliwy w Polsce do pobrania przez każdego z nas po zaszczepieniu. Pod tym względem jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - podkreślił minister zdrowia.

Propozycję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą w całej Unii Europejskiej miałyby obowiązywać zielone zaświadczenia cyfrowe, poparła Naczelna Rada Lekarska.

NRL wyjaśnia, że dostrzega, iż podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się. Prezydium NRL wyraża nadzieję, że "paszport covidowy" będzie stanowić dodatkową zachętę dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum