Ukraińskie pielęgniarki w Polsce. "Liczba wydanych praw wykonywania zawodu podwojona"

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia24 listopada 2022 09:00

Jak wyjaśniła prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, resort zdrowia kończy pracę nad programem kształcenia pomostowego dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy. - Od wznowienia agresji Rosji na Ukrainę, dwukrotnie zwiększyła się liczba praw wykonywania zawodu wydanych obywatelom Ukrainy – powiedziała prezes Małas.

Ukraińskie pielęgniarki w Polsce. "Liczba wydanych praw wykonywania zawodu podwojona"
Dwukrotnie zwiększyła się liczba praw wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. Fot. AdobeStock
  • Według wyjaśnień prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofii Małas, od momentu agresji Rosji na Ukrainę dwukrotnie zwiększyła się liczba prawa wykonywania zawodu wydanych pielęgniarkom i położnym z Ukrainy
  • Od 24 lutego bieżącego roku wydano je około 600 pielęgniarkom i 70 położnym, a łącznie spośród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, prawo do wykonywania zawodu posiada około 1000 pielęgniarek i około 100 położnych z Ukrainy
  • Co więcej, Ministerstwo Zdrowia kończy pracę nad programem kształcenia pomostowego dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy

Pielęgniarki i położne z Ukrainy

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas wyjaśniła sytuację związaną z pielęgniarkami i położnymi z Ukrainy. Jak podkreśliła, NRPiP zależy na interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy Ukrainą a Polską.

- Już dziś, oprócz doraźnej pomocy na czas wojny, musimy myśleć także o przyszłości. Możemy spodziewać się, że Ukraina stanie się w końcu członkiem Unii Europejskiej, a naszym zadaniem jest wsparcie naszych ukraińskich Koleżanek i Kolegów w tych dążeniach. Dlatego tworzymy platformę do wymiany wiedzy i dobrych rozwiązań, które sprawdziły się w naszym kraju – powiedziała Zofia Małas.

Przy okazji prezes przytoczyła statystyki dotyczące nadanych praw do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej osobom z Ukrainy od 24 lutego (od momentu wybuchu wojny w Ukrainie):

  • około 600 pielęgniarek otrzymało prawo do wykonywania zawodu,
  • blisko 70 położnych zyskało prawo do wykonywania zawodu,
  • łącznie wśród obywateli z Ukrainy przebywających na terenie Polski, takie prawo nadano około 1000 pielęgniarkom i 100 położnym.

- W większości przypadków są to ograniczone prawa wykonywania zawodu, wymagające pracy pod nadzorem, co wynika z niedostatecznej znajomości języka polskiego oraz różnic programowych w kształceniu – wskazała prezes NRPiP.

Działania resortu dla dobra pielęgniarek

Nadawanie praw wykonywania zawodu pielęgniarkom i położnym to nie koniec podjętych działań. Resort planuje kolejne kroki, które mogą ułatwić pracę ukraińskim medykom w Polsce.

- Ministerstwo Zdrowia kończy pracę nad programem kształcenia pomostowego dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy, co usprawni wdrażanie ich do polskiego systemu ochrony zdrowia z zachowaniem wymaganych standardów – dodała prezes Małas.

Zdaniem szefowej NRPiP, część osób pracujących w Polsce - po zakończeniu działań wojennych - powróci do Ukrainy, "gdzie mogą stać się liderami zmian w kierunku unijnych standardów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum