Ukraina złagodzi politykę antynarkotykową?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2013 11:00

Ukraina chce złagodzić politykę antynarkotykową - informują media w Kijowie. Rząd opracował strategię w tej sprawie do 2020 roku, w której proponuje, by posiadacze małych ilości substancji odurzających zamiast - jak dotychczas więzieniem - karani byli grzywną.

Ukraina złagodzi politykę antynarkotykową?
Obowiązujący na Ukrainie kodeks karny przewiduje za produkcję, zakup, posiadanie, oraz przewożenie środków odurzających karę do trzech lat więzienia. Władze uważają, że projektowane zmiany w prawie pozwolą bardziej skoncentrować się na walce z dilerami, a nie z osobami uzależnionymi.

- Należy zaostrzyć odpowiedzialność karną za rozpowszechnianie większych ilości narkotyków, zaś za posiadanie niewielkich ilości - do dziesięciu porcji - wprowadzić kary administracyjne - powiedział cytowany przez dziennik Kommiersant-Ukraina Wołodymyr Jaszczenko z Państwowej Służby Kontroli Narkotyków.

Według danych ministerstwa zdrowia w Kijowie, w bieżącym roku na Ukrainie odnotowano 387 tys. osób, uzależnionych od narkotyków zażywanych dożylnie.

- Do 2020 roku chcemy ograniczyć liczbę osób zażywających narkotyki iniekcyjne o 20 proc., a liczbę przypadków śmiertelnych związanych z przedawkowaniem o 30 procent - powiedział szef Państwowej Służby Kontroli Narkotyków Wołodymyr Tymoszenko.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum