Ukraina złagodzi politykę antynarkotykową?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2013 11:00

Ukraina chce złagodzić politykę antynarkotykową - informują media w Kijowie. Rząd opracował strategię w tej sprawie do 2020 roku, w której proponuje, by posiadacze małych ilości substancji odurzających zamiast - jak dotychczas więzieniem - karani byli grzywną.

Ukraina złagodzi politykę antynarkotykową?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Obowiązujący na Ukrainie kodeks karny przewiduje za produkcję, zakup, posiadanie, oraz przewożenie środków odurzających karę do trzech lat więzienia. Władze uważają, że projektowane zmiany w prawie pozwolą bardziej skoncentrować się na walce z dilerami, a nie z osobami uzależnionymi.

- Należy zaostrzyć odpowiedzialność karną za rozpowszechnianie większych ilości narkotyków, zaś za posiadanie niewielkich ilości - do dziesięciu porcji - wprowadzić kary administracyjne - powiedział cytowany przez dziennik Kommiersant-Ukraina Wołodymyr Jaszczenko z Państwowej Służby Kontroli Narkotyków.

Według danych ministerstwa zdrowia w Kijowie, w bieżącym roku na Ukrainie odnotowano 387 tys. osób, uzależnionych od narkotyków zażywanych dożylnie.

- Do 2020 roku chcemy ograniczyć liczbę osób zażywających narkotyki iniekcyjne o 20 proc., a liczbę przypadków śmiertelnych związanych z przedawkowaniem o 30 procent - powiedział szef Państwowej Służby Kontroli Narkotyków Wołodymyr Tymoszenko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze