×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Uchodźcy w polskich szpitalach. Kraska: nikogo nie faworyzujemy

Autor: JKB • Źródło: Sygnały Dnia, Rynek Zdrowia18 marca 2022 09:11Aktualizacja: 18 marca 2022 09:27

- Dostęp do służby zdrowia dla uchodźców jest taki sam, jak dla obywatela polskiego, nikogo nie faworyzujemy - zapewnia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Uchodźcy w polskich szpitalach. Kraska: nikogo nie faworyzujemy
Klinika Unicorn Marian Wilemski. Trafiają tam z Ukrainy dzieci z chorobami nowotworowymi. Fot. PAP/Piotr Polak
 • W "Sygnałach Dnia" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nakreślił sytuację związaną z napływem uchodźców do Polski
 • - Bardzo aktywnie włączyliśmy się w pomoc dzieciom onkologicznym. Ponad 300 dzieci z chorobami nowotworowymi trafiło do naszego kraju - podał statystyki
 • Zdaniem wiceministra coraz więcej sygnałów napływa w związku z chęcią podjęcia pracy w polskiej ochronie zdrowia przez medyków z Ukrainy

Pomoc medyczna dla uchodźców

W rozmowie w "Sygnałach Dnia" wiceminister Waldemar Kraska wyjaśnił obecną sytuację w polskich szpitalach związaną z napływem uchodźców z Ukrainy.

- W ciągu kilku ostatnich tygodni napłynęło do Polski prawie 2 mln uchodźców. Część z nich musi być hospitalizowana z powodu podróży, a na dzień dzisiejszy jest ich 1,5 tysiąca w szpitalach z czego 840 to dzieci. Najczęściej z powodu wychłodzenia czy wyziębienia. Nie widzimy, żeby te osoby zaburzały naszą służbę zdrowia. Na bieżąco monitorujemy liczbę osób trafiających do szpitali - objaśnił.

Dodał także, że polska ochrona zdrowia zaangażowała się również w pomoc ukraińskim dzieciom chorym onkologicznie. Niektóre z nich trafiły do polskich szpitali, a część będzie przetransportowana do innych państw.

- Bardzo aktywnie włączyliśmy się w pomoc dzieciom onkologicznym. Ponad 300 dzieci z chorobami nowotworowymi trafiło do naszego kraju. Przedwczoraj przyjechał kolejny pociąg sanitarny z 40 dziećmi. Dzieci onkologiczne, które są w naszym kraju będą także leczone w innych krajach – troje dzieci już poleciało do Włoch  - wyjaśnił wiceminister.

Szpitalnictwo i polska ochrona zdrowia

Wiceminister Kraska podkreślił, że polska ochrona zdrowia i szpitalnictwo nie są w żaden sposób zagrożone dla polskich obywateli. 

- Dostęp do służby zdrowia dla uchodźców jest taki sam, jak dla obywatela polskiego, nikogo nie faworyzujemy. Staramy się wszystko pogodzić, aby dostęp do lekarzy nie był utrudniony dla polskich obywateli. Mam nadzieję, że Unia Europejska także aktywnie się włączy i przekaże środki dla Polski. Wyzwaniem jest fala uchodźców, więc ochrona zdrowia na pewno jest obciążona - wyjaśnił.

W trakcie rozmowy została poruszona także kwestia medyków z Ukrainy. Wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że wdrożone uproszczone procedury zdecydowanie pomagają w znalezieniu pracy przez uchodźców.

- Już mamy sygnały, że zgłaszają się chętni do pracy z Ukrainy. Wprowadziliśmy prosty system, który umożliwi wdrożenie do pracy, żeby mogli pracować w każdym miejscu, gdzie przebywają pacjenci z Ukrainy. Kontakt z osobą w języku ojczystym jest ważna, bo przełamuje barierę i lęk - objaśnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze