Uchodźcy bez relokacji. Polska wciąż czeka na wsparcie finansowe od UE

Autor: oprac. JKB • Źródło: dw.com, Rynek Zdrowia29 marca 2022 13:30

Polsce zależy na otrzymaniu deklarowanych przez Komisję Europejską funduszy na pomoc uchodźcom. Bruksela nie podjęła się realizacji pomysłu polsko-niemieckiego oznaczającego tysiąc euro na jednego uchodźcę z Ukrainy.

Uchodźcy bez relokacji. Polska wciąż czeka na wsparcie finansowe od UE
Punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy zlokalizowany w hali CRS Bielany w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Komisja Europejska ogłosiła, że znalazła aż 17 mld euro na pomoc dla państw UE przyjmujących uchodźców – podaje portal dw.com
  • W piśmie do KE ministrowie Mariusz Kamiński i Nancy Faeser zaproponowali zryczałtowane finansowanie z budżetu UE w wysokości tysiąca euro na jednego uchodźcę z Ukrainy przez pierwsze 6 miesięcy – podkreśla dw.com
  • Na razie polsko-niemiecka propozycja nie została podjęta przez Brukselę – KE ma zamiar pracować nad innymi rozwiązaniami ułatwiającymi skorzystanie z unijnych środków

Środki dla państw pomagających uchodźcom z Ukrainy

Według informacji podanych przez portal dw.com, Komisja Europejska zadeklarowała, że znalazła aż do 17 mld euro na pomoc dla krajów UE przyjmujących uchodźców. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudza pytanie, kiedy można sięgnąć po tak duże pieniądze – czy będzie to możliwe w perspektywie kilku czy też kilkunastu tygodni.

Jak podaje portal, na ogólną kwotę podaną przez Brukselę składa się blisko 7 mld euro z polityki spójności w budżecie UE na lata 2014-2020, które nie zostały dotąd wydane oraz 10 mld euro z React-UE (część Funduszu Odbudowy) – mogą one być wydane na potrzeby uchodźcze zamiast pierwotnych celów. Ze wspomnianego React-UE do szybkiego wydania jest jedynie 3,5 mld euro, z czego 600 mln euro dostępne jest dla Polski – podkreśla dw.com.

Pomysł polsko-niemiecki wciąż czeka na rozpatrzenie

Jak na razie Polska ma trudności proceduralne z uzyskaniem kwoty deklarowanej przez KE. Chcąc uniknąć podobnych przeszkód, minister Mariusz Kamiński razem z minister Nancy Faeser w niemiecko-polskim piśmie do Komisji zaproponowali zryczałtowane finansowanie z budżetu UE w wysokości tysiąca euro na jednego uchodźcę z Ukrainy przez pierwsze pół roku – podaje dw.com.

Po tym czasie Bruksela miałaby zweryfikować skuteczność owego mechanizmu. W piśmie uwzględniono, że szacunkowy koszt przyjęcia uchodźców dla polskiego budżetu przez pierwsze 6 miesięcy to co najmniej 2,2 mld euro. Wciąż wspomniany pomysł nie został rozpatrzony – Komisja Europejska według doniesień dw.com rozpoczęła pracę nad innymi ułatwieniami w sięganiu po unijne fundusze.

Zamiast relokacji "platforma solidarności"

Z dalszej relacji wynika, że w Brukseli panuje pełna zgoda co do tego, aby nie stosować wobec Ukraińców formy relokacji.

- Nie potrzebujemy systemu relokacji, ponieważ ludzie, którzy przyjeżdżają, sami mogą się przesiedlić dzięki swobodzie wyboru kraju w ramach uruchomionych przez UE przepisów o ochronie tymczasowej – powiedział cytowany przez portal Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.

Tym samym Komisja jest zdania, że relokacja powinna zostać zastąpiona "platformą solidarności", czyli wspólną bazą informacyjną 27 państw Unii. Będą mogli deklarować ilość i warunki związane z miejscami gotowymi dla Ukraińców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum