Ubrania z czujnikami będą monitorować stan zdrowia

Autor: • Źródło: PAP01 października 2022 10:33

Naukowcom z Imperial College London udało się opracować metodę wszywania w ubrania czujników monitorujących m.in. tętno i oddychanie – informuje pismo „Materials Today”.

Ubrania z czujnikami będą monitorować stan zdrowia

Dzięki zastosowaniu zintegrowanych z materiałem nici przewodzących można będzie monitorować swój organizm chociażby podczas ćwiczeń, snu czy stresu. Czujniki mogą także pomóc wykrywać potencjalne zagrożenia i choroby - piszą autorzy.

Wplecione w tkaninę czujniki pozwalają obserwować takie parametry jak tętno, oddychanie czy m.in. poziom amoniaku w wydychanym powietrzu (informujący o pracy nerek i wątroby).

Podczas testów czujniki wszyte były w koszulki (w kilku miejscach w okolicach serca) oraz w jednorazowe maski. Stwierdzono, że ubrania nie traciły właściwości po praniu w pralce.

Jak podkreślają badacze, koszt wytworzenia ubrań z czujnikami nie jest wysoki - za 0,15 USD można wyprodukować metr nici umożliwiającej zintegrowanie z ubraniem ponad 10 czujników.

"Umieszczenie sensorów w ubraniach pozwala na cały szereg zastosowań. Produkcja jest stosunkowo prosta, co oznacza, że jesteśmy w stanie przy niewielkich kosztach wypuścić na rynek duże ilości" - mówi dr Fahad Alshabouna, autor badań.

Źródło: DOI: 10.1016/j.mattod.2022.07.015

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum