USA: walka z otyłością dzieci zaczyna przynosić efekty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2013 09:44

Rządowe Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowało we wtorek (6 sierpnia) raport potwierdzający pozytywne efekty walki z otyłością w USA. Okazało się, że pochodzące z ubogich rodzin dzieci w wielu przedszkolnym przestały przybierać na wadze w 20 stanach, a w 19 wskaźniki otyłości nawet spadły.

USA: walka z otyłością dzieci zaczyna przynosić efekty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Poprzednie badania wskazywały, że jedno na ośmioro dzieci w wielu przedszkolnym jest w USA otyłe. Tymczasem prawdopodobieństwo, że dziecko wyrośnie na osobę otyłą, jest pięciokrotnie wyższe w przypadku dzieci otyłych w wieku od 3 do 5 lat. Według Centrum dzieci z biednych rodzin są znacznie częściej otyłe niż dzieci w domach zamożnych, co naukowcy tłumaczą złym odżywianiem i tzw. śmieciowym jedzeniem.

Wciąż jednak dwie trzecie Amerykanów ma nadwagę, a 36 proc. dorosłych i 18 proc. dzieci jest otyłych.

Ameryka walczy z otyłością od kilku lat na różne sposoby. Rząd USA, który subsydiuje szkolne posiłki, po raz pierwszy od ponad 30 lat zmienił w ubiegłym roku warunki dotacji, wymagając, by szkoły wprowadziły więcej owoców i warzyw oraz zmniejszyły ilość soli i tłuszczów w śniadaniach i obiadach serwowanych uczniom. Na początku roku rząd opracował też minimalne wytyczne (mają wejść w życie w 2014 r.) dla przekąsek sprzedawanych w szkołach. Szkoły będą musiały ograniczyć dostęp do bardzo słodkich napojów, batoników i cukierków. Prawie połowa stanów już wprowadziła różne, czasem nawet dalej idące niż rządowe zasady zdrowszego odżywiania w szkole.

Badacze twierdzą, że walka z otyłością wymaga wielu różnych środków, od edukacji po działania fiskalne, takie jak opodatkowanie słodzonych napojów. - Nie ma jednego magicznego rozwiązania. Najskuteczniejsze są długoterminowe działania podejmowane jednocześnie - mówił PAP ekspert think tanku Brookings Institution, Ross Hammond.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum