USA: szef dyplomacji zapowiada wpłacenie składki do kasy WHO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 19:39

USA do końca lutego wywiążą się ze swojego zobowiązania zapłacenia do kasy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) składki w wysokości ponad 200 mln dolarów - zapowiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas wideokonferencji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

USA: szef dyplomacji zapowiada wpłacenie składki do kasy WHO
Do końca lutego Stany Zjednoczone wpłacą do kasy WHO składki w wysokości ponad 200 mln dolarów. Fot. Archiwum

"Jest to istotny krok naprzód w wypełnianiu naszych zobowiązań finansowych wobec WHO i odzwierciedla nasze odnowione zobowiązanie do zapewnienia jej wsparcia, którego potrzebuje, aby przewodzić działaniom przeciwko globalnej pandemii" - powiedział w środę (17 lutego) Blinken 

W kwietniu 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na WHO do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

Trump zarzucił także WHO działanie w interesie Chin w kwestii wyjaśnienia źródeł pochodzenia koronawirusa. Wcześniej USA były płatnikiem największych składek na WHO.

W lipcu zeszłego roku Trump rozpoczął procedurę wyjścia USA z WHO. Jednak Joe Biden po zaprzysiężeniu 20 stycznia na prezydenta USA uchylił decyzję swojego poprzednika i zapowiedział powrót do tej organizacji. Szefem delegacji USA przy WHO został dr Anthony Fauci. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze