USA: start Obamacare z kłopotami technicznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2013 09:16

Prezydent USA przyznał, że jest sfrustrowany kłopotami technicznymi, jakie napotykają nieubezpieczeni pragnący wykupić w internecie polisy w ramach reformy systemu zdrowia, tzw. Obamacare, która zaczęła wchodzić w życie 1 października.

USA: start Obamacare z kłopotami technicznymi
Prezydent zapewnił jednak, że problemy techniczne strony internetowej, która umożliwia dostęp do tzw. giełd ubezpieczeniowych, zostaną szybko usunięte, gdyż rząd zmobilizował w tym celu "największe talenty informatyczne" w kraju.  - Strona internetowa nie działa jak powinna - jest za wolna, blokuje się w procesie składania wniosków. Nie ma nikogo bardziej sfrustrowanego ode mnie (...), więc możecie być pewni: to zostanie szybko naprawione - powiedział Obama w poniedziałek (21 października).

Zaapelował do nieubezpieczonych Amerykanów, by "tymczasem" wykupywali polisy poprzez specjalne centra telefoniczne lub osobiście w szpitalach albo korzystając z pomocy finansowanych przez państwo specjalnych doradców ds. reformy, tzw. nawigatorów.

Obama przypomniał, że zgodnie z reformą osoby, których dotychczas nie było stać na wykupienie polis, dostaną dofinansowanie od państwa; wysokość dofinansowania będzie zależeć od wysokości wynagrodzenia. - Sześciu na 10 nieubezpieczonych Amerykanów dostanie polisę za mniej niż 100 dol. miesięcznie, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi rachunek za telefon. To dobry interes - powiedział Obama.

Jego zdaniem reforma cieszy się "masowym" zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że strona internetowa z giełdami ubezpieczeń zarejestrowała od 1 października prawie 20 mln odwiedzin. Mimo problemów technicznych prawie 500 tys. osób złożyło w tym czasie wnioski o ubezpieczenie dla siebie lub całej rodziny.

Przyjęta w roku 2010 przez Kongres reforma systemu opieki zdrowotnej w USA zaczęła częściowo wchodzić w życie 1 października. Ustawę o reformie (Affordable Care Act - ACA) przyjęto nazywać "Obamacare", bo jest to flagowy projekt pierwszej kadencji prezydenckiej Baracka Obamy.

Republikanie ponad 40 razy próbowali ten znienawidzony przez siebie projekt storpedować (m.in. w Sądzie Najwyższym) lub przynajmniej opóźnić. To z powodu Obamacare Republikanie nie zgadzali się na przyjęcie nowej ustawy budżetowej na 2014 rok, co doprowadziło do pierwszego od 17 lat 16-dniowego paraliżu prac rządu i groziło pierwszą w historii kraju niewypłacalnością USA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum