×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

USA: rząd walczy z paleniem wśród dzieci i nastolatków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 marca 2012 09:02

Amerykański departament zdrowia jest zaniepokojony problemem palenia wśród dzieci i młodzieży. Lekarze biją na alarm - wiele osób sięgających po papierosy jako nastolatki pozostaje uzależnionych od tytoniu na całe życie.

USA: rząd walczy z paleniem wśród dzieci i nastolatków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Każdego dnia 3,8 tys. amerykańskich dzieci sięga po raz pierwszy po papierosa, a ponad tysiąc z nich pozostaje palaczami - wynika z najnowszego raportu naczelnego lekarza USA Reginy Benjamin.

Osoby, które zaczęły palić przed ukończeniem 18 lat, stanowią niemal 80 proc. wszystkich palaczy w Stanach Zjednoczonych.

Minister zdrowia i opieki społecznej Kathleen Sebelius oświadczyła, że rząd jest zdecydowany walczyć z paleniem wśród nieletnich.

Podkreśliła, że znaczna część odpowiedzialności za palenie wśród amerykańskich nastolatków spoczywa na koncernach tytoniowych, które stosują agresywne techniki marketingowe w celu pozyskania najmłodszych klientów. W 2008 r. pięciu największych producentów papierosów w Stanach Zjednoczonych wydało na reklamę swoich produktów blisko 10 mld dolarów, czyli o 48 proc. więcej niż w 1998 roku, kiedy to koncerny tytoniowe zawarły ugodę z prokuratorami generalnymi stanów w sprawie zredukowania nakładów na marketing.

Amerykański departament zdrowia przeznaczył w br. 225 mln dolarów na stanowe programy prewencyjne. Z szacunków resortu wynika, że co roku około 443 tys. Amerykanów umiera na choroby związane z paleniem papierosów. Roczne koszty leczenia palaczy ocenia się na 97 mld dolarów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze