USA pomogą Tajwanowi w przystąpieniu do WHO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 09:01

Stany Zjednoczone popierają większy udział Tajwanu w takich organizacjach międzynarodowych jak Światowa Organizacja Zdrowia, Interpol i Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego - oświadczył w poniedziałek (15 kwietnia) Brent Christensen, pełniący rolę ambasadora USA na wyspie.

USA pomogą Tajwanowi w przystąpieniu do WHO
Fot. archiwum

Stany Zjednoczone będą nadal zabiegały "wraz z innymi zaprzyjaźnionymi krajami" o to, aby Tajwan został uznany przez takie międzynarodowe organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz Interpol i mógł stać się ich członkiem - zadeklarował Christensen, dyrektor Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, pełniącego de facto rolę ambasady USA na wyspie.

Amerykański dyplomata złożył to oświadczenie podczas konferencji poświęconej stosunkom USA-Tajwan z okazji czterdziestej rocznicy uchwalenia amerykańskiej ustawy o stosunkach z Tajwanem, w której Waszyngton zobowiązał się do zapewnienia obrony wyspie.

Stany Zjednoczone są głównym zagranicznym sprzymierzeńcem Tajwanu i głównym gwarantem jego bezpieczeństwa wobec planów reunifikacji, której pragnie Pekin. Chiny nie wykluczają przejęcia kontroli nad wyspą drogą wojskową.

Pekin sprzeciwia się udziałowi Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, również nienoszących oficjalnie takiej nazwy. Blokuje przy tym od objęcia stanowiska przez prezydent Caj Ing-wen w 2016 roku przystąpienie Tajwanu do WHO, Interpolu i ICAO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum