USA: administracja Trumpa rozważa zakaz sprzedaży smakowych inhalatorów z nikotyną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 17:03

Największy producent e-papierosów w USA firma Juul Labs wycofała z tamtejszego rynku popularne wśród nieletnich e-papierosy o smaku mięty, ale pozostawiła mentolowe. Wcześniej spółka zrezygnowała ze sprzedaży m.in. smaków owocowych i cukierkowych - podała agencja Bloomberga.

USA: administracja Trumpa rozważa zakaz sprzedaży smakowych inhalatorów z nikotyną
Biały Dom; FOT. Wikimedia Commons

W czwartek producent zapowiedział w USA wycofanie miętowych inhalatorów z oferty na swojej stronie i zablokowanie zamówień tych produktów przez sklepy stacjonarne. Powodem decyzji mają być ostatnie badania, wskazujące, że nieletni często preferują waporyzatory o miętowym smaku - wskazał szef przedsiębiorstwa K.C. Crosthwaite, który zarządza firmą od września.

Badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie naukowym American Medical Association wykazało, że 40 proc. amerykańskich licealistów najczęściej kupowało wkłady Juul właśnie o miętowym smaku.

Jak wskazał Bloomberg, jedno z cytowanych przez firmę badań pokazało jednak, że nieletni preferują także smaki z gamy mentolowych, które firma zdecydowała się pozostawić w sklepach. Rzecznik Juul odmówił skomentowania tego faktu i decyzji o utrzymaniu sprzedaży.

Według telewizji CNN, mięta była najpopularniejszym smakiem jaki Juul sprzedawał w ostanim czasie w USA. Z kolei dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że smak miętowy odpowiadał za 70 proc. sprzedaży na terenie kraju.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa całkowity zakaz sprzedaży smakowych inhalatorów z nikotyną, w celu walki z e-paleniem wśród nieletnich. Juul postanowił samodzielnie uregulować tę kwestię, rozpoczynając od wycofania ze sprzedaży w zeszłym miesiącu smaków owocowych i przypominających cukierki. Odgórne zakazy rządu mogłyby jednak uniemożliwić też sprzedaż np. wyrobów mentolowych - wskazał Bloomberg.

Firma zapowiedziała, że nie będzie lobbować w tej sprawie i wycofała reklamy swoich produktów z amerykańskiej telewizji, prasy i internetu.

Według najnowszych danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wszystkich zachorowań z powodu tajemniczej choroby płuc wiązanej z używaniem e-papierosów jest już ponad 2 tys., a zgonów - 39 (stan na 5 listopada). Najwięcej przypadków zgłaszanych jest w Kalifornii, Teksasie i Illinois. Przypadki śmiertelne odnotowano w 24 stanach USA, a ofiarami były osoby w wieku od 17-75 lat. Wśród głównych podejrzanych są e-papierosy zawierające kannabinoidy psychogenne (THC).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum