USA: Obama zwołał zdrowotny szczyt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 19:18

Prezydent Barack Obama spotkał się z politykami partii demokratycznej i republikańskiej w sprawie reformy ochrony zdrowia.

Reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych Barack'a Obamy jest coraz bardziej zagrożona.

„Szczyt zdrowotny” może zdecydować, czy uda się ją uchwalić mimo dotychczasowej opozycji Republikanów. Spotkanie transmitują na żywo wszystkie trzy ogólnokrajowe kablowe sieci telewizyjne: CNN, Fox News i MSNBC.

Otwierając „szczyt”, Obama podkreślił, że reforma – której celem miało być objęcie ubezpieczeniem medycznym dodatkowych kilkudziesięciu milionów nieubezpieczonych Amerykanów i zmniejszenie kosztów usług zdrowotnych – jest „sprawą pilną”, i wezwał Republikanów do współpracy w jej realizacji.

Prezydent zaapelował o skupienie się na tym, w czym Demokraci i Republikanie mogą się zgodzić. Podkreślił, że zależy mu na wypracowaniu planu reformy razem z opozycją.

Republikanie zarzucali Obamie, że w przygotowaniu rządowego projektu ustawy o reformie Biały Dom i demokratyczna większość w Kongresie nie uwzględniły uwag, zastrzeżeń i postulatów Partii Republikańskiej. Republikański senator Lamar Alexander podkreślił, że nie można reformować opieki zdrowotnej – sektora, który stanowi 17 procent gospodarki – bez udziału drugiej strony.

Demokraci zaprzeczją i przypominają, że w ustawach uchwalonych przez Senat i Izbę Reprezentantów Demokraci poszli na daleko idące kompromisy.

Mimo uchwalenia ustaw przez obie izby, nie uzgodniono ich wspólnej wersji. Dalsze prace nad reformą utknęły wskutek oporu Republikanów, którzy zagrozili blokowaniem ustawy metodą obstrukcji parlamentarnej.

Przed szczytem przywódcy Republikanów w Kongresie wezwali Obamę, aby ustawy uchwalone w obu izbach wyrzucić do kosza i zacząć prace nad reformą od początku. Biały Dom i Demokraci odrzucili tę propozycję, uznali ją za grę na zwłokę i próbę przeciągania prac nad reformą w nieskończoność.

Uważa się, że szanse na uchwalenie znaczącej reformy maleją wraz ze zbliżaniem się tegorocznych wyborów do Kongresu, które odbędą się w listopadzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum