USA: Obama podpisał ustawę o reformie ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 17:33

Prezydent USA Barack Obama podpisał podczas uroczystości w Białym Domu historyczną ustawę o reformie opieki zdrowotnej.

Zapewnia ona ubezpieczenie medyczne dotychczas nieubezpieczonym ponad 30 milionom Amerykanów. Według amerykańskiego prezydenta ustawa ta wyznacza nową erę w Stanach Zjednoczonych.

Nowe prawo, wprowadzające najpoważniejszą od niemal pół wieku reformę służby zdrowia, obejmuje głównie osoby pracujące na własny rachunek, a więc tych, którym ubezpieczenia nie zapewnia pracodawca - jak w wypadku około 70 procent mieszkańców USA. Wiele z nich nie ma ubezpieczenia, gdyż jest ono niezmiernie drogie.

Wykupienie ubezpieczenia będzie teraz obowiązkowe, podobnie jak to się dzieje z ubezpieczeniem samochodu. Osoby o niższych dochodach (poniżej 88 tys. dolarów na rodzinę) mają otrzymać subwencje z budżetu na wykup polisy.

Ustawa gwarantuje, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły – jak to się dzieje obecnie – odmówić ubezpieczenia osobom cierpiącym już na rozmaite schorzenia, cofnąć ubezpieczenie w wypadku zachorowania, lub odmówić zwrotu kosztów leczenia pod różnymi pretekstami.

Według obliczeń Biura Budżetowego Kongresu (CBO), reforma będzie kosztować 940 mld dolarów w ciągu 10 lat, ale pozwoli obniżyć koszty usług medycznych, co zmniejszy deficyt budżetu o 138 miliardów dolarów w ciągu 10 lat. Część Amerykanów bowiem –  osoby najbiedniejsze i emeryci – są ubezpieczeni na koszt państwa, z funduszów federalnych Medicaid i Medicare.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum