USA. Amerykanie szczepią się pod presją rodziny. Według sondażu 54 proc. ankietowanych wciąż się waha

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 lipca 2021 06:27

Zgodnie z sondażem ogłoszonym przez Kaiser Family Foundation (KFF) 1/5 Amerykanów zdecydowała się na szczepienie, choć na początku roku mieli inne zdanie. Jak powód podali nakłonienie przez rodzinę albo znajomych.

W USA w pełni zaszczepionych jest 56,2 proc. obywateli. Fot. Shutterstock
  • Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Kaiser Family Foundation (KFF) już 92 proc. pragnących się zaszczepić tego dokonało, natomiast 54 proc. zamierza jeszcze poczekać
  • Według informacji podawanych przez ankietowanych, swoje zdanie co do szczepień zmienili m.in. pod wpływem rodziny albo znajomych
  • CNN podało, że w pełni zaszczepionych jest 56,2 proc. Amerykanów

Ciekawe wyniki sondażu

Według sondażu z pragnących się zaszczepić dokonało tego 92 proc., a z zamierzających poczekać 54 proc. 8 proc. osób, które w styczniu były niezdecydowane, powiedziało w czerwcu, że definitywnie nie wezmą zastrzyku przeciw koronawirusowi.

- Spośród tych, którzy zdecydowali się na szczepionkę po początkowych wątpliwościach, mniej więcej połowa stwierdziła, że przekonało ich coś, czego się dowiedzieli lub usłyszeli, a 36 proc. ktoś, z kim rozmawiali. Jedna czwarta osób, które zaszczepiły się po wahaniu, stwierdziła, że uspokoił je widok innych osób zaszczepionych bez skutków ubocznych - podkreśla telewizja CNN.

Jedna z kobiet mówiła CNN, że o bezpieczeństwie szczepionki przekonało ją zaszczepienie się prezydenta Joe Bidena. Mężczyzna z Kolorado na którego powołuje się fundacja KFF twierdzący najpierw, że zaszczepi się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne, pobrał dawkę, kiedy sam sprawdził, że "niektóre z pogłosek o skutkach ubocznych nie były prawdziwe"

- Inni, którzy ostatecznie zdecydowali się na szczepionkę, powoływali się na naciski ze strony rodziny i przyjaciół (8 proc.) oraz pragnienie bezpiecznego odwiedzenia bliskich (3 proc). Zapewnienia i zalecenia lekarzy oraz pracowników służby zdrowia odegrały rolę w przypadku 11 proc. - wylicza CNN.

Niezdecydowani a zaszczepieni Amerykanie

Jak wynika z sondażu, około jedna piąta dorosłych, którzy nadal nie są zaszczepieni, wymienia skutki uboczne jako główny powód. Inni wciąż nie są pewni tego czy szczepionki są bezpieczne lub nie widzą z tego korzyści. Jedna dziesiąta Amerykanów w dalszym ciągu czeka, aby zobaczyć, jak pobranie dawki zadziała na innych, zanim podejmie decyzję.

Zgodnie z informacją CNN w poniedziałek blisko 56,2 proc Amerykanów w wieku 12 lat lub starszych było w pełni zaszczepionych. Wskaźniki szczepień pozostają niebezpiecznie niskie w stanach Alabama, Missisipi i Arkansas, które należą też do najgorszych w kraju pod względem odsetka zachorowań na koronawirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum