USA: 60 minut aktywności dziennie zapobiegnie nadwadze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 17:59

Zdrowe kobiety w średnim wieku o normalnej wadze powinny codziennie podejmować co najmniej godzinę przeciętnej aktywności fizycznej, by zachować linię.

Badanie prowadzono od 1992 do 2007 r. na 34079 Amerykankach w przeciętnym wieku 54 lat, odżywiających się normalnie. Wszystkie kobiety uczestniczące w badaniu zdawały relacje ze swojej aktywności fizycznej i wagi na początku badania, a następnie po 3, 6, 8, 10, 12 i 13 latach.

Odżywiające się normalnie osoby mniej przybierały na wadze, jeśli podejmowały aktywność fizyczną – podkreślają autorzy badań z Brigham and Women's Hospital oraz wydziału medycznego Uniwersytetu Harwarda w Bostonie. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Journal of the American Medical Association" z datą 24 marca.  Uczestniczki badania przytyły w ciągu 13 lat przeciętnie 2,6 kg.

Badacze podkreślają, że istniała wyraźna zależność między indeksem masy ciała (BMI) a czasem aktywności fizycznej u osób o BMI poniżej 25. Efekt przyczynowo-skutkowy był natomiast niezauważalny u kobiet o BMI powyżej 25 (czyli mających nadwagę). Otyłość stała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poważnym problemem w Stanach Zjednoczonych, gdzie jedna trzecia dorosłych obywateli jest otyłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum