URPL o przypadkach zespołu Guillaina-Barré po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem Janssen-Cilag

Autor: WOK • Źródło: URPL/Rynek Zdrowia28 lipca 2021 15:05

Prezes URPL opublikował informację dotyczącą bardzo rzadkich przypadków wystąpienia zespołu Guillaina-Barré po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem firmy Janssen-Cilag.

URPL opublikował informację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy Janssen-Cilag; FOT. Shutterstock
  • Na stronie URPL ukazała się informacja o decyzji Komisji Europejskiej ws. zmiany decyzji dotyczącej dopuszczenia do obrotu na terytorium UE szczepionki przeciw COVID-19 firmy Janssen-Cilag
  • Zmiana wprowadza informacje dotyczące możliwości wystąpienia bardzo rzadkich przypadków zespołu Guillaina-Barré
  • Załącznikiem do decyzji KE są druki informacyjne na temat tej szczepionki w językach narodowych UE

W środę (28 lipca) Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zamieścił na swojej stronie „informację prezesa URPL dotyczącą publikacji w językach narodowych UE decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zmiany decyzji dotyczącej dopuszczenia do obrotu na terytorium UE szczepionki (...) Vaccine Janssen”.

Ważne źródła informacji o szczepionce Covid-19 Vaccine Janssen

- Informuję, że 23 lipca 2021 r. Komisja Europejska opublikowała decyzję w sprawie zmiany decyzji dotyczącej dopuszczenia do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionki (...) Covid-19 Vaccine Janssen firmy Janssen-Cilag NV wraz z Charakterystyką Produktu Leczniczego, oznakowaniem opakowań i ulotką dla pacjenta - podał Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Zmiana wprowadza informacje dotyczące możliwości wystąpienia bardzo rzadkich przypadków zespołu Guillaina-Barré.

URPL poinformował, że stosowne informacje dostępne są pod następującymi linkami.  

Objawy zespołu Guillaina-Barré

Zespół Guillaina-Barré to choroba o charakterze autoimmunologicznym dotycząca nerwów obwodowych. Może wystąpić w każdym wieku. Czynnik sprawczy tego schorzenia nie jest znany. Dość często wystąpienie objawów choroby poprzedzone jest infekcją górnych dróg oddechowych bądź układu pokarmowego.

- Pierwsze objawy to zwykle mrowienie / drętwienie stóp i dłoni, które stopniowo obejmują coraz większe obszary ciała, i którym zwykle towarzyszy osłabienie siły mięśniowej kończyn. Pojawiają się trudności z unoszeniem nóg (wchodzenie po schodach), stawaniem na palcach, czy piętach, zaciskaniem dłoni, unoszeniem rąk. Objawy rozwijają się zwykle w ciągu kliku-kilkunastu dni - podają eksperci na stronie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dotyczącej chorób rzadkich.

W niektórych przypadkach nasilenie objawów zespołu Guillaina-Barré jest niewielkie i nieznacznie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie. W postaciach cięższych, może dojść do porażenia kończyn (niemożności wykonywania ruchów), zaburzeń oddychania na skutek osłabienia mięśni oddechowych, zaburzeń połykania, mówienia, porażenia mięśni twarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum