UNICEF sfinansuje badania wad postawy i gimnastykę dla polskich i ukraińskich dzieci

Autor: • Źródło: PAP04 listopada 2022 19:05

Badania przesiewowe, gimnastyka korekcyjna oraz profilaktyka wad postawy znalazły się w programie, z którego skorzystają polscy i ukraińscy uczniowie szkół podstawowych w Łodzi. Na jego realizację - w tym także na zakup niezbędnego sprzętu sportowego - UNICEF przeznaczył 675 tys. zł

UNICEF sfinansuje badania wad postawy i gimnastykę dla polskich i ukraińskich dzieci
UNICEF sfinansuje badania w łódzkich szkołach Fot. AdobeStock

"Na projekt finansowany przez UNICEF o łącznej wartości 675 tys. zł, złożą się m.in. badania przesiewowe, gimnastyka korekcyjna oraz profilaktyka wad postawy - zajęcia, na których kształtowane będą prawidłowe, prozdrowotne zachowania. Jego realizacja już się rozpoczęła" - poinformowała w piątek Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Każde dziecko w Polsce jest poddawane kontroli wad postawy w ramach tzw. bilansu zdrowia, który powinien być wykonywany co dwa lata. Wynik jest konsultowany z lekarzem, który może zlecić dalszą diagnostykę i zajęcia korekcyjne. W łódzkim projekcie finansowanym przez UNICEF badania przesiewowe w kierunku wad postawy ma przejść ok. 2,5 tys. ukraińskich dzieci, które uczęszczają do łódzkich szkół podstawowych. Będą je prowadziły miejskie centra medyczne: Jonschera, Górna, Widzew oraz Polesie.

Ponad 180 dzieci z klas I - III zostanie przebadanych przez lekarzy z przychodni przy ul. Leczniczej należącej do Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera, a następnie zakwalifikowanych do udziału w zajęciach korekcyjnych.

"Każdy uczeń ma ocenianą postawę ciała, czyli ustawienie kończyn dolnych i krzywizn kręgosłupa oraz robioną ocenę chodu. Na tej podstawie jest kwalifikowany do zajęć korekcyjnych, a w przypadku skoliozy kierowany za pośrednictwem lekarza pierwszego kontaktu do Poradni Leczenia Wad Postawy" - wyjaśniła lekarka, specjalistka rehabilitacji, dr Małgorzata Brzezińska-Fijałek, która przebadała dzieci w Szkole Podstawowej nr 10.

Uczniowie, którzy trafią na gimnastykę korekcyjną, będą mieć po 10 półgodzinnych ćwiczeń, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Potem rodzice dostaną wytyczne do dalszej pracy z dzieckiem. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi liczy, że lekarzom, specjalistom ds. rehabilitacji uda się przebadać około 2,5 tys. dzieci. Koszt porad lekarzy oraz zajęć korekcyjnych to około 400 tys. zł

Dla wszystkich uczniów - zarówno polskich, jak i ukraińskich - prowadzone będą zajęcia, na których kształtowane będą prawidłowe, prozdrowotne zachowania w zakresie postawy ciała i korekty jej wad. Mają one objąć około 16 tys. dzieci ze szkół publicznych na terenie Łodzi - szczególnie z klas I-IV.

W ramach projektu zostanie też zakupiony sprzęt sportowy niezbędny do prowadzenia zajęć. Nawet po zakończeniu programu sprzęt pozostanie w tych szkołach - do wykorzystania w przyszłości. Do rodziców z kolei trafią materiały edukacyjne, w których będzie pokazany kierunek działania w przypadku stwierdzonych u dziecka nieprawidłowości - w tym informacja o konieczności skorzystania z pomocy specjalistów. Koszt tych zajęć to 275 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum