UNICEF: nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo przy szczepieniach przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 11:17

UNICEF wezwał do objęcia nauczycieli programem szczepień przeciwko Covid-19 zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób. - To ważny krok do przywrócenia normalnego działania edukacji - zaznaczyła organizacja w wydanym we wtorek oświadczeniu.

UNICEF: nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo przy szczepieniach przeciwko COVID-19
Organizacja wzywa, aby nauczyciele byli traktowani priorytetowo przy otrzymywaniu szczepionki Fot. Shutterstock

Pandemia Covid-19 zdewastowała systemy edukacji na całym świecie. Zaszczepienie nauczycieli jest kluczowym krokiem w kierunku ich powrotu do normalności - napisano w komunikacie UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).

Organizacja wzywa, aby nauczyciele byli traktowani priorytetowo przy otrzymywaniu szczepionki przeciwko Covid-19 i zostali objęci programem szczepień zaraz po pracownikach opieki zdrowotnej i osobach z grupy wysokiego ryzyka. - Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje w szkołach i ostatecznie zapewni, że szkoły będą otwarte - podkreśla UNICEF.

Agencja ONZ wylicza, że z powodu wywołanego pandemią zamykania szkół w kwietniu nie chodziło do nich prawie 90 proc. uczniów na całym świecie. Od tego czasu ten odsetek spada, 1 grudnia nauką stacjonarną nie było objętych 320 mln uczniów, czyli co piąty uczeń na świecie.

UNICEF podkreśla, że wciąż panuje niepoparte dowodami przeświadczenie, że zamykanie placówek oświatowych może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Tymczasem rośnie liczba dowodów na to, że to nie szkoły są głównymi miejscami transmisji wirusa - zaznacza organizacja.

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że konsekwencje przerwania lub zakłócenia edukacji są szczególnie dotkliwe dla najbardziej zmarginalizowanych grup. Dalsze zamknięcie szkół utrudnia także powrót na rynek pracy rodzicom, jeżeli musieli zrezygnować ze swojego zajęcia, by zająć się dziećmi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum