UNICEF: Polska jednym z najmniej przyjaznych państw rodzinie

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 10:43

Polska, według najnowszego raportu UNICEF, plasuje się w drugiej połowie stawki, spośród państw prowadzących politykę najbardziej przyjazną rodzinie. Weryfikacji poddano 31 krajów.

UNICEF: Polska jednym z najmniej przyjaznych państw rodzinie
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W raporcie przygotowanym przez należące do UNICEF Centrum Badawcze Innocenti porównano m.in. długość pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego i dostępność usług związanych z opieką nad dziećmi do 6. roku życia w krajach OECD i UE - podaje Forsal.

Pod względem polityki przyjaznej rodzinie najlepiej wypadają: Szwecja, Norwegia, Islandia, Estonia i Portugalia. Najsłabiej oceniane zostały: Szwajcaria, Grecja, Cypr, Wielka Brytania i Irlandia. Polska znalazła się na 23. miejscu spośród wspomnianych 31 państw.

W raporcie przeanalizowano m.in. długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego, oferowanego przez poszczególne kraje. Badania wskazują, że tylko połowa badanych państw oferuje taki urlop przez co najmniej sześć miesięcy. Tymczasem, jak podaje raport pt: "Czy najbogatsze kraje świata są przyjazne rodzinie? Polityka w krajach OECD i UE.", polityki przyjazne rodzinom służą wzmacnianiu więzi między rodzicami i ich dziećmi, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rodzin i spójności społeczeństw".

Najdłużej na takim urlopie mogą przebywać matki w Estonii - 85 tygodni. Na drugiej pozycji uplasowały się Węgry (72 tygodnie), a na trzecim - Bułgaria (61 tygodni). Polska, z 42-tygodniowym pełnopłatnym urlopem macierzyńskim, znalazła się na 13. pozycji.

Więcej: forsal.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum