UE wzywa o zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2013 16:55

Komisja Europejska wezwała kraje UE do zmodernizowania swoich systemów opieki społecznej i lepszego wydatkowania środków na cele socjalne. Jak przekonywał komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor, inwestycje społeczne to dobra inwestycja.

UE wzywa o zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej
Zaprezentowany przez niego pakiet dotyczący inwestycji społecznych zawiera wskazówki w sprawie wydajniejszej i skuteczniejszej polityki, która ma odpowiedzieć na wyzwania, z jakimi się obecnie borykają kraje UE. Chodzi o rosnące ubóstwo i wykluczenie społeczne, bezrobocie, problem starzenia się społeczeństw i zmniejszania się liczebności populacji w wieku produkcyjnym.

KE chce, by państwowe systemy zabezpieczenia społecznego wychodziły naprzeciw potrzebom obywateli w najbardziej krytycznych momentach ich życia. Celem ma być zmniejszenie ryzyka degradacji społecznej i uniknięcie w ten sposób ponoszenia wyższych wydatków socjalnych w przyszłości.

Komisja chciałaby uproszczenia, ale jednocześnie lepszego ukierunkowania polityki społecznej. Chodziłoby - jak wyliczał Andor - o przystępną cenowo, wysokiej jakości opiekę nad dziećmi, zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki, szkolenia i wsparcie w poszukiwaniu pracy, wsparcie w zakresie mieszkalnictwa i dostępność opieki zdrowotnej.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum