UE wzmocni ochronę pracowników sektora medycznego przed zużytymi igłami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2010 20:57

Ponad milion osób rocznie w krajach UE kaleczy się zużytymi igłami lub skalpelami.

Ministrowie pracy krajów UE przyjęli w poniedziałek (8 marca) dyrektywę, która ma ograniczyć skalę obrażeń i infekcji na skutek zacięcia się skalpelem lub  ukłucia igłą przez pracowników ochrony zdrowia.

– Ochrona zdrowia jest jednym z największych pracodawców w UE, a igły są dla jej pracowników prawdziwym zagrożeniem, w tym jeśli chodzi o ryzyko zakażenia HIV albo żółtaczką – tłumaczył potrzebę dyrektywy unijny komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Z podanych przez przedstawicieli sektora danych wynika, że co roku w Unii Europejskiej 1,2 mln z 12 mln pracujących w UE lekarzy, pielęgniarek lub  salowych zacina się skalpelem albo kłuje zużytą, źle zabezpieczoną igłą. Jeśli wywołuje to infekcję albo poważne obrażenia, w grę wchodzą długotrwałe zwolnienia lekarskie, których koszty są trudne do oszacowania.

O dyrektywę zwrócili się do Komisji Europejskiej sami zainteresowani: unijne organizacje pracowników i pracodawców ochrony zdrowia. Nadaje ona wiążący prawnie charakter porozumieniu podpisanemu w zeszłym roku przez obie strony. Wprowadza ono na przykład absolutny zakaz wkładania igieł po zastrzyku do plastikowych osłonek, z których zostały wyjęte. To właśnie wtedy dochodzi do największej liczby obrażeń. Dlatego obowiązkowe będzie wkładanie zużytych igieł do specjalnego pojemnika, zamiast z powrotem do osłonki.

Dyrektywa, która wejdzie w życie za trzy lata, zakłada też obowiązkowe szkolenia i szczepienia, podwyższanie standardów, kształcenie pracowników ochrony zdrowia i egzekwowania przepisów, np. dotyczących obchodzenia się z ostrymi instrumentami na sali operacyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum