UE: reakcje na opóźnienie głosowania ws. dyrektywy tytoniowej

Autor: PAP - Julita Żylińska/Rynek Zdrowia • • 09 września 2013 18:12

Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia Publicznego (EPHA) wyraził w poniedziałek (9 września) głębokie ubolewanie z powodu opóźnienia głosowania w sprawie tzw. dyrektywy tytoniowej. Wcześniej także Komisja Europejska określiła opóźnienie, jako "niefortunne".

UE: reakcje na opóźnienie głosowania ws. dyrektywy tytoniowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wbrew wcześniejszym planom, na wniosek chadeków Parlament Europejski nie będzie głosował swojego stanowiska ws. dyrektywy tytoniowej na rozpoczętej w poniedziałek (9 września) sesji plenarnej w Strasburgu. Europosłowie mają mieć więcej czasu na uzgodnienia i kompromisy. W obecnym kształcie dyrektywa zakazuje sprzedaży w UE papierosów mentolowych i slimów, czemu sprzeciwia się Polska. Głosowanie ma odbyć się w październiku.

Po decyzji o opóźnieniu pojawiały się spekulacje, że jest ono skutkiem działań lobby tytoniowego, któremu ma zależeć na tym, by dyrektywa nie była uzgodniona za tej kadencji PE. Z drugiej strony w prasie podawano, że na przesunięciu głosowania zależało niemieckim chadekom, którzy nie chcieli głosować nad dyrektywą przed wyborami w Niemczech.

"Pozarządowe organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym wyrażają swoje głębokie ubolewanie w związku z decyzją liderów frakcji w PE o przesunięciu debaty i głosowania w sprawie dyrektywy tytoniowej (...). EPHA wzywa do przyjęcia mocnej dyrektywy tytoniowej bez dalszej zwłoki" - czytamy w stanowisku organizacji przysłanym w poniedziałek PAP.

EPHA alarmuje, że ok. 700 tysięcy Europejczyków umiera co roku przedwcześnie ze względu na palenie, a 13 mln osób cierpi z powodu chorób spowodowanych paleniem. Zdaniem EPHA to także koszt dla gospodarki w wysokości 4,6 proc. unijnego PKB. "Wiarygodne dane naukowe pokazują, że środki zaproponowane przez Komisję Europejską (w dyrektywie - PAP) będą skuteczne (w walce z paleniem)" - podkreśla EPHA.

Z kolei Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EESC) wskazuje w swojej opinii, że w całej UE zagrożona będzie znacząca liczba miejsc pracy w sektorach takich jak rolnictwo, produkcja, pakowanie i sprzedaż detaliczna tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Projekt dyrektywy dotyczy m.in. zakazu papierosów smakowych, m.in. mentoli, jak i cienkich papierosów typu slim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum