PAP/Rynek Zdrowia | 26-11-2010 11:44

UE: od 2011 butelki dla dzieci bez bisfenolu A

Unia Europejska w 2011 roku wprowadzi zakaz stosowania organicznej substancji bisfenol A (BPA) do produkcji plastikowych butelek dla niemowląt.

Komisja Europejska podkreśla, że zakaz popiera większość rządów państw UE. Unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli powołał się na nowe badania, które wykazały, że BPA może mieć negatywny wpływ na organizm ludzki. 

Produkcja butelek dla dzieci z użyciem BPA ma być w państwach UE zakazana od marca 2011 roku, a import i sprzedaż takich butelek od czerwca 2011 roku – poinformowała Komisja Europejska. 

Bisfenol A to wysoce toksyczny związek organiczny z grupy fenoli stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych. Jak wykazały badania kanadyjskie z lat 2005-2009, jest on kancerogenny i powoduje zaburzenia hormonalne u osób wystawionych na jego wpływ. 

Nie stwierdzono przy tym, aby szkodliwe były tylko wysokie dawki tego związku – niskie dawki BPA potrafią także powodować choroby i zaburzenia, np. u kobiet w ciąży. 

Rząd Kanady i amerykańska agencja FDA zajmująca się kontrolą leków i żywności zażądały od producentów wycofania bisfenolu A z procesu produkcji butelek niemowlęcych z tworzyw sztucznych, powodował on bowiem silne zaburzenia hormonalne u niemowląt. 

BPA jest używany niemal na całym świecie, m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów oraz folii i jednorazowych pojemników plastikowych do przechowywania żywności. 

Według badań amerykańskich, więcej tego związku znajduje się w tworzywach sztucznych pochodzących z krajów rozwijających się, ale występuje on także w tworzywach pochodzących z Europy Zachodniej i USA.