Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 09-03-2021 13:26

UE może blokować eksport szczepionek AstraZeneca. Jest zapowiedź szefowej KE

Firma AstraZeneca nie dotrzymuje zobowiązań. To wystarczający powód, aby UE nie pozwoliła na eksport. Jeśli firma zwiększy dostawy zmienimy zdanie - podkreśla szefowa UE, Ursula von der Leyen.

Na zdjęciu Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej; FOTO: PTWP

  • UE chce zablokować eksport szczepionek firmy AstraZenecka. To pokłosie niewywiązywania się firmy z podjętych wobec Unii zobowiązań
  • Nowa Unijna inicjatywa HERA, ma za zadanie przyspieszyć sekwencjonowanie genetyczne oraz zwiększyć zdolności produkcyjne
  • Autoryzacja rosyjskiej szczepionki Sputnik V będzie możliwe, jeśli firma złoży wniosek o dopuszczenie szczepionki do stosowania w UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas spotkania z dziennikarzami przyznała, że UE wiele uwagi poświęca obecnie nowej inicjatywie HERA, której zadaniem jest przyspieszenie sekwencjonowania genetycznego, umożliwiającego wykrywanie nowych odmian wirusa, stworzenie sieci instytucji do szybkich testów klinicznych oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych - podała Rzeczpospolita.

Wyjaśniła, że jest po kolejnych już spotkaniach z szefami koncernów farmaceutycznych, które mają podpisane kontrakty z UE. Wyznaczyła też Thierry Bretona, komisarze UE ds. jednolitego rynku do nadzorowania projektu HERA. Ekspert codziennie rozmawia ze wszystkimi dostawcami UE. Kontaktuje się także z Jeffem Zientsem, amerykańskim koordynatorem ds. szczepień. W poniedziałek miał z nim rozmawiać na temat współpracy w badaniach nad nowymi odmianami wirusa oraz prawdopodobnie o dostawach szczepionek AstraZeneca z USA dla Unii.

Popieramy decyzję Włoch ws. blokady eksportu

Ponieważ firma nie honoruje zobowiązań - dodała - to nie pozwolimy na eksport. Poparła też Włochy, ponieważ - jak przyznała - AstraZeneca dostarczyła tylko 10 proc. tego, co zakontraktowała do końca I kwartału. Mówiła, że jeśli firma zwiększy dostawy to wtedy będzie to punkt odniesienia dla decyzji UE o autoryzacji eksportu.

To pierwsza tak bezpośrednia groźba wobec AZ, dlatego koncern próbuje odblokować swoje zapasy w USA, żeby zadowolić UE.

Odniosła się też do rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Jak podkreśliła na razie EMA jest na etapie tzw. rolling review, Rosjanie nie złożyli jeszcze wniosku o dopuszczenie szczepionki do stosowania w UE. Szefowa Komisji podkreśla, że autoryzacja wymaga inspekcji na miejscu.

Więcej: rp.pl