UE dostarczy ponad 25 ton sprzętu ochronnego do Chin w związku z epidemią koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2020 21:40

Unia Europejska dostarczy ponad 25 ton środków ochrony osobistej do Chin w związku z epidemią koronawirusa - podała w niedzielę (23 lutego) Komisja Europejska.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Ostatnie przypadki w Europie pokazują, że współpraca międzynarodowa ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa i ochrony obywateli Europy. UE i Chiny ściśle ze sobą współpracują. Chcę podziękować Austrii, Czechom, Węgrom i Słowenii za sprzęt - powiedział Janez Lenarczicz, komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, zaznaczyła, że Komisja i państwa członkowskie będą nadal wspierać globalne wysiłki na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Wirusy nie znają regionów, krajów ani kontynentów. (...) Nadal będziemy solidaryzować się z Chinami - oznajmiła.

Austriacki samolot odleciał w niedzielę z Wiednia ze sprzętem ochronnym: maseczkami, rękawiczkami, odzieżą ochronną i środkami dezynfekującymi. Państwa UE jak dotąd dostarczyły do Chin ponad 30 ton sprzętu ochronnego.

Komisja Europejska jest w kontakcie z państwami członkowskimi, Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w sprawie epidemii koronawirusa.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy i Finlandię. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 27 zgonów.

Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei w Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum