UE chce zmniejszyć liczbę wypadków w pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 17:53

Co roku w UE 167 tys. osób umiera na skutek wypadków w pracy lub chorób zawodowych. Tę liczbę ma zmniejszyć nowa kampania informacyjna ogłoszona w środę przez Komisję Europejską.

Na całym świecie pracownicy budowlani są zawodową grupą ludzi najbardziej narażonych na wypadki przy pracy.

10-15 proc. śmiertelnych wypadków następuje podczas konserwacji urządzeń. - W ostatnich latach widzieliśmy zbyt wiele przykładów mniej lub bardziej poważnych następstw niedostatecznych procedur eksploatacyjnych. Kampania pomoże podnieść świadomość ryzyka związanego z konserwacją oraz pomoże ratować życie w Europie - oświadczył unijny komisarz ds. pracy i spraw społecznych Laszlo Andor.

KE podkreśla, że zwiększone ryzyko przy okazji konserwacji urządzeń dotyczy pracowników wszystkich szczebli i wszystkich branż. W jednym z najgorszych przypadków w Europie, w 1988 r. w katastrofie na platformie naftowo-gazowej "Piper-Alpha" na Morzu Północnym, w ciągu kilku sekund zginęło 167 pracowników. Zdaniem KE był to tragiczny skutek niewłaściwych procedur eksploatacyjnych.

Zwiększone ryzyko wiąże się też z coraz powszechniejszym powierzaniem konserwacji zewnętrznym podwykonawcom, którym obce jest konkretne środowisko pracy. Francuskie dane sprzed kilku lat pokazują, że konserwatorzy byli po pracownikach budowlanych grupą zawodową najczęściej narażoną na wypadki przy pracy.

Kampanię, zainaugurowaną w przypadający w środę (28 kwietnia) Światowy Dzień BHP, będzie prowadzić Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Kampania potrwa dwa lata; w tym czasie ma się odbyć szereg imprez popularyzujących bezpieczeństwo związane z konserwacją i dobre praktyki w tym zakresie. Unijna strategia BHP na lata 2007-2012 zakłada ograniczenie o 25 proc. liczby wypadków przy pracy w Unii Europejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum