UE: błyskawicznie przybywa nowych narkotyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2011 19:17

Nowe narkotyki mnożą się na rynku europejskim w bezprecedensowym tempie - ostrzegają Europejskie Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień oraz Europol.

UE: błyskawicznie przybywa nowych narkotyków
W 2010 r. oficjalnie zgłoszono w EMCDDA i Europolu rekordową liczbę 41 nowych narkotyków - podkreśla wspólny raport, opublikowany w środę (11 maja). W raporcie zaznaczono, że „jest to najwyższa w historii liczba nowych substancji psychoaktywnych odnotowana w jednym roku”. Organizacje zarejestrowały w 2009 r. 24 nowe narkotyki, podczas gdy rok wcześniej było ich 13 - informuje dokument opublikowany w ramach międzynarodowego forum ekspertów ds. nowych narkotyków, które do 12 maja będzie obradować w Lizbonie.

Nowe narkotyki obejmują syntetyczne kanabinoidy, znane jako "spice", syntetyczne katynony (katynon jest głównym alkaloidem khatu), pochodne leków - jak ketamina czy fencyklidyna (PCP), oraz substancje pochodzenia roślinnego. Stosowanie 11 nowych syntetycznych kanabinoidów sygnalizowano w 2010 roku, co podniosło do 27 liczbę produktów, wobec których 16 krajów europejskich zastosowało środki prawne.

UE postanowiła również wycofać z obrotu mefedron, pochodną syntetycznego katynonu, ale - jak głosi raport - w 2010 roku instytucje zajmujące się toksykomanią zarejestrowały 15 innych pochodnych tego alkaloidu.

EMCDDA i Europol stwierdzają w raporcie, że duża liczba nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych jest dostępna w handlu internetowym pod nazwą „legalnych środków euforyzujących” z grupy dopalaczy. Niektóre z nich mogą stanowić poważne zagrożenie i wywołać nawet śmiertelne choroby serca lub ciężkie psychozy.

Dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz podkreśla konieczność aktywnego badania nowych związków oraz poprawy możliwości prowadzenia badań z zakresu medycyny sądowej, a także badań naukowych na poziomie europejskim.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum