UE: będzie zmiana dyrektywy o produktach tytoniowych

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 17 grudnia 2012 16:12

Odrażające zdjęcia, które pokrywają do 75 proc. powierzchni paczki papierosów, a także zakaz produkcji papierosów smakowych i sprzedaży tzw. slimów - to część zmian, jakie Komisja Europejska zamierza zaproponować w nowelizacji dyrektywy o produktach tytoniowych.

UE: będzie zmiana dyrektywy o produktach tytoniowych
- Proponowane przepisy wzmacniają reguły dotyczące produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych - poinformowała w poniedziałek (17 grudnia) rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen. Propozycję nowelizacji dyrektywy przedstawi w środę (19 grudnia) komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg.

Służby prasowe KE nie ujawniają treści propozycji, póki nie zostanie ona formalnie przyjęta przez komisarzy, "przeciekła" ona jednak do niemieckiej gazety Bild. Według nieoficjalnych informacji restrykcyjne przepisy dotyczą m.in. zakazu sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi i innymi substancjami, np. kofeiną, tauryną lub barwnikami. W praktyce oznaczałoby to koniec m.in. mentoli. Według gazety zostaną także zabronione tzw. slimy - KE chce, by średnica papierosów nie była mniejsza niż 7,5 mm.

Nowe prawo miałby też obligować producentów do umieszczania na opakowaniach komunikatów z ostrzeżeniami typu "palenie zabija", wraz z szokującymi zdjęciami (np. chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek). Miałby one pokrywać aż trzy czwarte paczki. Przepisy wywołują kontrowersje i sprzeciw m.in. branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje.

Rzeczniczka KE przypomniała, że każdego roku palenie zabija prawie 700 tys. osób w Europie. Zażywanie tytoniu jest najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych na starym kontynencie. Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem. Obecna dyrektywa dotycząca wyrobów tytoniowych ma już ponad 10 lat i - jak przekonuje KE - najwyższy czas dostosować prawo do wyników badań i zmian, które miały miejsce w tym czasie.

Prace nad nowelizacją dyrektywy z 2001 r. trwają już od ponad dwóch lat. W październiku w związku ze sprawą - w atmosferze skandalu - odszedł pochodzący z Malty komisarz UE ds. zdrowia John Dalli. Swoje kontakty z nim próbował wykorzystać maltański biznesmen, który chciał uzyskać korzyści finansowe od szwedzkiej firmy tytoniowej Swedish Match za domniemane możliwości wpłynięcia na przyszłe przepisy ws. produktów tytoniowych.

W ubiegłym tygodniu jedna z brukselskich organizacji pozarządowych Corporate Europe Observatory ujawniła, że lobbyści tytoniowi odbyli co najmniej kilka "cichych" spotkań z wysokiej rangą urzędnikami KE, w tym z ludźmi z gabinetu szefa KE Jose Barroso.

Jeśli komisarze przyjmą w środę propozycję nowelizacji dyrektywy tytoniowej, w 2013 r. trafi ona do Parlamentu Europejskiego; będzie też omawiana przez ministrów z krajów członkowskich.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum