"Tylko dla zaszczepionych" w Polsce? Rząd się boi, ale obostrzenia już są. W szpitalach, na uczelniach i imprezach

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 31 lipca 2021 11:30

Nie potrzeba decyzji rządu, by w kolejnych miejscach w Polsce pojawiały się informacje o dostępie tylko dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Szczepienie już teraz jest przepustką do akademika, odwiedzin chorych czy udziału w imprezie. Problem w tym, że w każdym z tych miejsc obowiązują różne zasady.

"Tylko dla zaszczepionych" w Polsce? Rząd się boi, ale obostrzenia już są. W szpitalach, na uczelniach i imprezach
Akademiki i masowe wydarzenia tylko dla zaszczepionych - to już się dzieje w Polsce. Fot. Shutterstock
  • "Tylko dla zaszczepionych" w Polsce? Eksperci z Rady Medycznej  apelują, by dać jasny komunikat: kto się zaszczepił, nie będzie podlegał restrykcjom w trakcie ewentualnych kolejnych fal pandemii
  • Jednak rząd wciąż unika stanowczych działań. Politycy PiS mówią, że temat analizują
  • Tymczasem obostrzenia dla niezaszczepionych wprowadzane są w Polsce oddolnie. Szpitale, uczelnie, wydarzenia masowe - miejsc, w których zarządzający placówkami podają szczepienie przeciw Covid-19 jako warunek wstępu, przybywa
  • Decyzja rektora Uniwersytetu Śląskiego o tym, że akademiki będą dostępne dla studentów zaszczepionych przeciw Covid-19 odbiła się szerokim echem
  • W kolejnych szpitalach odmrażane są odwiedziny u chorych, ale pod warunkiem zaszczepienia się przeciw Covid-19
  • O tym, że wydarzenie na 1000 osób będzie - dostępne wyłącznie dla zaszczepionych przeciw Covid-19 lub ozdrowieńców, którzy nie kwalifikują się jeszcze na szczepienia - zdecydowali organizatorzy Campus Polska Przyszłości
  • Nie ma obecnie żadnych przepisów dotyczących dostępu tylko osób, które zostały uodpornione na covid, przechorowały go lub mają negatywny test, więc każda jednostka ustala swoje zasady

Najmniej kontrowersji wzbudza żądanie zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw Covid-19 od odwiedzających chorych w szpitalach. Z argumentem dobra i bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów trudno dyskutować, co nie znaczy, że decyzje szpitali pozostają bez echa.

Sprawdź: Obostrzenia nie dla zaszczepionych. Rada Medyczna apeluje do rządu o jasny przekaz

Dworczyk o obostrzeniach dla niezaszczepionych: Nie wykluczamy żadnych rozwiązań

Szczepienia odmroziły szpitale odwiedziny

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku w maju - po ponad roku zakazu - uruchomiło odwiedziny u pacjentów hospitalizowanych we wszystkich klinikach. Odwiedzać chorych mogą ‘’osoby legitymujące się dowodem zaszczepienia przeciw COVID-19 z karencją co najmniej 2 tygodni od ostatniego zaszczepienia’’.

W ostatnich dniach lipca odwiedziny przywrócił też SPZOZ w Proszowicach. Prawo do odwiedzin mają osoby zaszczepione dwiema dawkami - od nich wymagany jest dowód zaszczepienia z aplikacji e-Obywatel, te, które są ozdrowieńcami oraz te, które okażą negatywny wynik testu PCR - nie starszy niż 72 godz. Wymagane dokumenty trzeba będzie pokazać przed wejściem do oddziału.

Potwierdzenie pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 wymagane jest również w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W Górnośląskim Centrum Medycznym chorych mogą odwiedzać osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy - u których nie minęło 6 miesięcy od zachorowania, osoby z negatywnym wynikiem testy RT-PCR. Co ważne, odwiedziny możliwe są wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu się  do sekretariatu oddziału - od godz. 8 najpóźniej do godz.12 dnia roboczego poprzedzającego dzień odwiedzin.

Czytaj więcej: Górnośląskie Centrum Medyczne wznawia odwiedziny. Wejście tylko po szczepieniu

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest niezbędny?

Imprezy masowe - zaszczepienie jako oświadczenie?

Jak widać w każdym szpitalu obowiązują różne zasady. Jeszcze bardziej skomplikował sprawę organizator muzycznego czterodniowego Fest Festivalu. Według niego ta masowa impreza, która odbędzie się w połowie sierpnia w parku w Chorzowie jest dostępna tylko dla zaszczepionych przeciw Covid-19.

 ''Pomimo wielu prób, cały czas nie dostaliśmy od rządu potwierdzenia, że w wydarzeniu mogą uczestniczyć osoby posiadające certyfikat ozdrowieńców i negatywnego wyniku testu. W związku z czym udział w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby zaszczepione przeciw COVID-19'' - poinformował uczestników.

Jednocześnie wskazał, że aby uczestniczyć w wydarzeniu należy przedstawić jeden z czterech dokumentów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19, w tym ''pisemne oświadczenie''. Dodał przy tym, że ''Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Danych Osobowych, oświadczenia/certyfikaty nie będą od Was zbierane''. Zatem wystarczy wypisanie oświadczenia, pokazanie go przy wejściu i zachowanie dla siebie?

Campus Polska Przyszłości to kilkudniowe wydarzenie zaplanowane na przełom sierpnia i września w Olsztynie Kortowo. Spotkanie firmowane przez Rafała Trzaskowskiego, lidera Ruchu Wspólna Polska ma zgromadzić 1000 osób. 27 lipca organizatorzy Campusu podali, że w wydarzeniu będą mogły wziąć udział tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcy, którzy nie kwalifikują się jeszcze na szczepienia.

Jednocześnie podali, że  84 proc. uczestniczek i uczestników tegorocznego Campus Polska jest już zaszczepionych. Skąd ta pewność? Mogą mieć takie informacje, bo uczestnicy musieli wziąć udział w procesie rekrutacji, jaka odbyła się na przełomie maja i czerwca.

Czytaj również: Dworczyk: obostrzenia w trakcie czwartej fali będą uwzględniały szczepienia

Akademiki UŚ tylko dla zaszczepionych. Rektor: to nie zarządzenie, to wyraz troski

Szerokim echem odbiła się decyzja rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka. Na dzień 30 lipca, w którym publikujemy ten tekst, decyzja o tym, że w akademikach ''będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covid'' - jest jedyną taką w Polsce.

Sprawdź: Akademiki tylko dla zaszczepionych. Uczelnia przygotowuje "odpowiednie regulacje prawne"

Decyzja spotkała się z uznaniem, ale nie brakło też krytyki i wątpliwości. Z pytaniem o procedury i zasady weryfikacji szczepień w akademikach oraz ich zgodność z prawem do rektora uczelni zwrócił się samorząd studencki UŚ.

W odpowiedzi na pismo studentów prof. Koziołek wskazał, że list do studentów, w którym poinformował o swojej decyzji, co do akademików tylko dla osób zaszczepionych był wyrazem niepokoju i troski o ich zdrowie.

Przyznał, że list ''nie jest oficjalnym zarządzeniem, które - rzecz jasna - musi być wyposażone w stosowne procedury, o jakie słusznie Państwo dopytujecie''.

''Obecnie nie możemy uzyskać na zasadzie powszechnego obowiązku dostatecznych i odpowiednich do sytuacji epidemiologicznej narzędzi do jego zapewnienia, dlatego poszukujemy własnych wewnętrznych ustaleń i rygorów, niezależnie od - jak zawsze - różnych ocen prawnych takiego sposobu walki z zagrożeniem'' - napisał do samorządu studenckiego rektor UŚ.

Wskazał też, że Ilekroć słyszy głosy sceptyków myśli o wszystkich zmarłych i ciężko chorujących na COVID-19, którzy nie doczekali szczepień.

‘’(…) na czele z naszym kolegą, uczonym, profesorem, prorektorem ds. nauki, śp. Andrzejem Norasem, który odszedł spośród nas właśnie z powodu tego wirusa’’ - napisał prof. Koziołek.

Stąd starania, aby liczba zaszczepionych była w Uniwersytecie Śląskim jak największa. Rektor UŚ zapewnił też, że uczelnia uwzględni indywidualny stan zdrowia, który nie pozwala części ze studentów z przyjąć szczepionki.

Czytaj również: Dr Sutkowski o obowiązku szczepień: "Nie możemy żyć w kleszczach osób, które się nie szczepią"

Czy inne uczelnie, w tym medyczne pójdą w ślady UŚ?

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że szczepienia przeciw Covid-19 będzie wymagała od swoich studentów również Akademia Górniczo-Hutnicza. Anna Żmuda-Muszyńska doprecyzowuje Rynkowi Zdrowia, że sprawa terenowych praktyk i szczepienia przeciw Covid-19 dotyczyła jednostkowego wydziału a nie całej uczelni.

Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH skierował do studentów komunikat dotyczący możliwości realizowania praktyk terenowych. W praktykach mogą wziąć udział osoby: 1. Zaszczepione co najmniej jedną dawką, 2. Te, które przechorowały covid, 3. Te, które mają przeciwwskazania do szczepienia się, 4. Te, które wykonały przed praktykami test na covid z wynikiem negatywnym.

Uniwersytety Warszawski i Jagielloński podały PAP, że o miejsca w akademikach obu uczelni mogą się ubiegać wszyscy studenci, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie.

O wprowadzenie zaszczepienia przeciw Covid-19 jako warunku otrzymania miejsca w akademiku, Rynek Zdrowia spytał dwie duże uczelnie medyczne. Gdański Uniwersytet Medyczny odpowiedział nam, że warunki ubiegania się o miejsce w akademiku nie uległy zmianie.

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest niezbędny?

W przypadku praktyk - jak informuje Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed - studenci odbywają je zgodnie z porozumieniami zawartymi z jednostkami realizującymi oraz obowiązującymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi.

- Nie wykluczamy, że niektóre z tych jednostek mogą, stosownie do swojej specyfiki, wymagać udokumentowania odbytych szczepień - dodaje rzecznik Śliwińska.

Podaje też, że z ankiety przeprowadzonej przez Uczelniany Samorząd Studentów wynika, że wyszczepienie studentów kierunku lekarskiego wynosi ponad 90 proc., a od początku pandemii studenci wszystkich kierunków GUMed angażowali się w szereg inicjatyw związanych z walką z koronawirusem SARS-CoV-2.

Śląski Uniwersytet Medyczny jest zdania, że instytucje publiczne, jakimi są uniwersytety nie mają podstawy weryfikacji, czy studenci uczestniczący w zajęciach, a także inni członkowie wspólnoty danej uczelni są zaszczepieni. Nie mają możliwości również wprowadzenia ograniczeń dotyczących udziału w zajęciach osób, którzy w wyniku własnej decyzji nie zaszczepili się.

- Natomiast w akademikach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego obowiązują obecnie zasady według których studenci zajmują pokoje jednoosobowe. W dwuosobowych mogą mieszkać rodzeństwa lub małżeństwa - wyjaśnia rzecznik prasowy SUM Agata Pustułka.

Dodaje, że uczelnia nie prowadzi weryfikacji, ilu studentów i pracowników SUM zaszczepiło się, ale podkreśla, że od początku pojawienia się takiej możliwości zainteresowanie szczepieniami w tym gronie było bardzo duże.

Polecamy: Obowiązkowe paszporty covidowe. Lista krajów coraz dłuższa. Od 6 sierpnia Włochy

 Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum