Tylko cztery kraje na zielonej liście w Wielkiej Brytanii. Nie ma na niej Polski

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 lipca 2021 08:30

W ostatnich dniach trwała dyskusja na temat aktualizacji tzw. zielonej listy w Wielkiej Brytanii. Wbrew początkowym oczekiwaniom, nie trafiła na nią Polska. Umieszczenie na liście umożliwia zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych z danego kraju

W Wielkiej Brytanii zaktualizowano tzw. zieloną listę. Fot. Shutterstock
  • W Wielkiej Brytanii zaktualizowano tzw. zieloną listę umożliwiającą zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych
  • Do listy dodano cztery kolejne kraje, czyli Bułgarię, Chorwację, Tajwan i Hongkong
  • Nowe zmiany wejdą w życie w poniedziałek (19 lipca) o 4 rano i będą dotyczyły przyjazdów do Anglii. Władze Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej koordynują własne listy z angielską wersją

Zmiany na zielonej liście w Wielkiej Brytanii

Niemcy, Włochy i Polska najczęściej wymieniane były w ostatnich dniach w mediach jako kandydaci na zieloną listę podczas kolejnej jej aktualizacji. Ale brytyjski rząd ponownie zdecydował się na bardzo ostrożne podejście i rozszerzył ją tylko o cztery pozycje, przy czym Chorwacja i Tajwan są na liście krajów pod obserwacją, czyli mogą zostać cofnięte na żółtą listę.

Od poniedziałku natomiast z zielonej listy zdjęte zostaną - po niespełna trzech tygodniach - popularny wśród turystów hiszpański archipelag Balearów oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

W praktyce jednak te zmiany będą dotyczyć tylko osób, które nie są w pełni zaszczepione. Od poniedziałku osoby, które na terenie Wielkiej Brytanii otrzymały obie dawki szczepionki, będą mogły podróżować do krajów z żółtej listy bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie, choć nadal muszą wykonać test na obecność koronawirusa przed przylotem do Wielkiej Brytanii oraz jeden test po powrocie. Na żółtej liście jest ponad połowa państw świata, w tym Polska i niemal wszystkie pozostałe kraje europejskie. Do krajów z zielonej listy - na której jest ok. 30 pozycji - mogą bez kwarantanny po powrocie jeździć wszyscy, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy też nie.

Aktualizacja czerwonej listy

Ponadto cztery kolejne państwa - Birma, Indonezja, Kuba i Sierra Leone - dopisane zostały do czerwonej listy, czyli tych, do których wyjazd jest dozwolony tylko z uzasadnionych powodów i po powrocie z których trzeba odbyć płatną kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Wraz z tymi czterema nowo dodanymi, będzie ona liczyć 60 pozycji.

Ogłoszone zmiany wchodzą w życie w poniedziałek o 4 rano i dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, jednak władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zazwyczaj koordynują swoje listy z angielską.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum