×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tydzień dla Serca. PTK ocenia prace nad Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia

Autor: oprac. SzB • Źródło: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Rynek Zdrowia21 kwietnia 2022 10:30

Trwa tzw. "Tydzień dla Serca". To dobra okazja, aby przypomnieć, że kondycja naszego serca uzależniona jest w dużym stopniu od nas samych - przypomina Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Tydzień dla Serca. PTK ocenia prace nad Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia
Trwa "Tydzień dla Serca". Fot. Shutterstock
  • W dniach 17-24 kwietnia celebrowany jest tzw. "Tydzień dla Serca". To idealna okazja, aby przypomnieć, że kondycja naszego serca uzależniona jest w dużym stopniu od nas samych
  • O profilaktyce przypomina Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. - Regularne wykonywanie badań profilaktycznych gwarantuje nam wczesne wykrycie nieprawidłowości i ich skuteczne usuwanie - podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, prezes PTK
  • Lekarze podkreślają, że choroby serca i układu krążenia stanowią nadal główną przyczynę zgonów. Pandemia COVID-19 te statystyki jeszcze bardziej uwypukliła 

Trwa "Tydzień dla Serca". Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przypomina o profilaktyce

Do 24 kwietnia trwa tzw. "Tydzień dla Serca". To dobra okazja, aby przypomnieć, że kondycja naszego serca uzależniona jest w dużym stopniu od nas samych.

Na stan układu sercowo-naczyniowego wpływ ma profilaktyka, styl życia, a także regularne wizyty u lekarza. Wciąż jednak choroby tego układu są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność mięśnia sercowego, należy zadbać o odpowiednią dietę, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie czy nie zapominać o aktywności fizycznej. 

- Koniecznie też trzeba pamiętać, że regularne wykonywanie badań profilaktycznych gwarantuje nam wczesne wykrycie nieprawidłowości i ich skuteczne usuwanie - podkreśla prof. dr. hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Choroby serca i układu krążenia najczęstsza przyczyną zgonów

Lekarze podkreślają, że choroby serca i układu krążenia stanowią nadal główną przyczynę zgonów. Pandemia COVID-19 te statystyki jeszcze bardziej unaoczniła. 

- W Polsce podczas pandemii COVID-19 śmiertelność sercowo-naczyniowa zwiększyła się o blisko 17 proc. Obecnie chorzy kardiologiczni to populacja, która w największym stopniu wpływa na wzrost tzw. długu zdrowotnego w czasie pandemii - dodaje prezes PTK. 

Konieczne jest więc podjęcie działań na poziomie systemowym. To może przyczynić się do redukcji nadmiarowych zgonów w naszym kraju. 

- Pozytywnie oceniamy powrót Ministerstwa Zdrowia do prac nad Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia. Mamy nadzieję, że jego ostateczny kształt będzie wypracowany z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym. Tak ważny dokument powinien zostać skonsultowany ze wszystkimi interesariuszami - podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gil, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Niezbędne jest rozszerzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które zostało założone 60 lat temu, jest jednym z najdłużej funkcjonujących towarzystw naukowych w Polsce. Od lat przedstawiciele PTK angażują się w dialog z administracją publiczną, aby wypracować rozwiązania, które poprawią jakość opieki nad pacjentem w kraju.

Były prezes, prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, wskazuje, że "obecnie najważniejsze jest jak najszybsze rozszerzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej o kolejne województwa, a także zmiany w programie leczenia hiperlipidemii, co pozwoli na zniwelowanie różnic pomiędzy poszczególnymi regionami w dostępie do opieki kardiologicznej, i skuteczną profilaktykę rozwoju objawowej miażdżycowej choroby tętnic". 

Na poprawę opieki wpływ duży mają również technologie medyczne. 

- Liczymy, że niedługo do refundacji zostanie wdrożony system zdalnego monitorowania urządzeń wszczepialnych. Telemonitoring pozwala na właściwy nadzór nad pacjentem i zwiększa jego bezpieczeństwo - podkreśla prof. Przemysław Mitkowski.

Przypomnijmy, że głównym celem PTK jest promowanie profilaktyki oraz zwalczania chorób serca i naczyń poprzez zaangażowanie się w innowacyjne rozwiązania umożliwiające rozwój i edukację - zarówno kadry medycznej, jak i społeczeństwa. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum