Twój Ruch za likwidacją klauzuli sumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2014 15:20

Twój Ruch złożył w Sejmie projekt zakładający likwidację klauzuli sumienia, na którą obecnie mogą powoływać się lekarze.

Klauzula sumienia stała się w Polsce pałką do okładania ludzi mających innych światopogląd - mówi lider ugrupowania Janusz Palikot.

Szef Twojego Ruchu poinformował na czwartkowej (10 lipca) konferencji prasowej w Sejmie, że TR złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Partia chce likwidacji zapisu o klauzuli sumienia, zgodnie z którą lekarz, pielęgniarka, położna mogą powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem - czytamy w uzasadnieniu.

Palikot uzasadniając projekt, mówił w czwartek, że "nie ma żadnego kompromisu w sprawie cierpienia dzieci i matek, nie może być żadnego kompromisu ani światopoglądowego, ani żadnego innego". Podkreślał, że klauzula sumienia dla lekarzy miała być "rodzajem pasów bezpieczeństwa dla kogoś, kto mógł być przymuszany do wykonywania aborcji", a stała się w naszym kraju "pałką do okładania ludzi mających inny światopogląd". - W Polsce nie ma obowiązku wykonywania aborcji, można wskazać kogoś innego, kto dokona tej aborcji - zaznaczył.

Polityk TR nawiązał do sprawy prof. Bogdana Chazana, który jako dyrektor szpitala im. Św. Rodziny, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji, mimo wskazań medycznych ze względu na wady płodu; nie wskazał też - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie zabieg można wykonać. W środę (9 lipca) prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że podjęła decyzję o odwołaniu prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. Św. Rodziny. To efekt kontroli miasta w tej sprawie.

Palikot mówił w czwartek, że złożony przez TR projekt ma związek z "oceanem cierpienia, które zafundował prof. Chazan temu dziecku i jego matce".

Działaczka Twojego Ruchu Agnieszka Stupkiewicz-Turek zapowiedziała z kolei, że TR będzie organizował konferencje przed szpitalami i wyczytywał nazwiska pracujących lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary. Mówiła też, że w Wielkiej Brytanii zaproponowano rozwiązanie, by lekarz zasłaniający się klauzulą sumienia nie miał możliwości pójścia na specjalizację ginekologiczną. - Wydaje się, że to jest dobry kierunek - oceniła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum